НОВИНИ

Стало відомо, чи може росія позбавити українців електроенергії на зиму

12.10.2022 14:25
2-4

Ані експерти, ані представники влади не хочуть оцінювати масштаби пошкоджень з міркувань безпеки. Інформацію приховують, щоб вона не потрапила в розпорядження росіян. Відомо, що постраждали вісім областей. У Харкові, Києві, Львові та Київській області на деякий час частина містян залишилися без електроенергії. Про це повідомляє agrotrend.com.ua, пише agronews.ua.

Знищення комунальної інфраструктури Росією насамперед б’є по мирному населенню. Завдання агресора – увігнати українців в паніку. На обороноздатність армії це не впливає. Загалом енергетична інфраструктура зазнала наймасштабнішої атаки в історії, однак і запас міцності досить високий.

І Офіс президента, і представники Кабміну звернулися з проханням максимально скоротити енергоспоживання у період із 18-ї до 23 години. А ДТЕК разом з Укренерго на Київщині зовсім ухвалили рішення частину населених пунктів на дві години залишити без струму.

Андріан Прокіп, експерт із питань енергетики Українського інституту майбутнього, розповідає: тривалість ремонтних робіт залежить від цілої низки факторів. Точних термінів назвати ніхто не може. Але загалом ситуація залишається під контролем.

“Потрібно розуміти, що з генерацією, що з мережами. Інформація буде закритою. І я поділяю цей підхід. Але, залежно від сценарію, це ставить під загрозу експорт електроенергії. Але питання, яким буде обсяг генераційних потужностей, щоб проходити зимовий пік. І друге – що у нас із системами передання. Ми зараз бачимо, що без струму частина Харкова, Львова, Київської області”, – каже експерт.

Олег Попенко, експерт у сфері ЖКГ, який раніше очолював профільну комісію у Громадській раді при КМДА, розповідає: зараз ще не критична ситуація, але вона справді складна. “Щодо Києва можу сказати, що зараз у Дніпрі рівень води зростає, Київська ГЕС спускає воду, вони виробляють електроенергію. Електроенергії не вистачає”, – каже експерт. Уже сьогодні можлива стабілізація, проте загроза все одно лишиться.

Чи може РФ залишити Україну без електроенергії взимку

Захистити тисячі об’єктів комунальної інфраструктури сучасними системами ППО неможливо. Ба більше, якби Україна мала таку кількість озброєння, насамперед захищали б лікарні, житлові квартали. Питання в іншому: чи має РФ можливість вивести з ладу всі об’єкти комунальної інфраструктури й не дати можливості їх відновити.

Тут варто враховувати ще два фактори. Перший: і тої ППО, яку має Україна, вистачає для того, щоб збивати щонайменше половину російських ракет (у деяких випадках і більше). Другий: російська “точна” зброя часто не влучає в ціль.

Співрозмовник в уряді каже: ризики віялового вимкнення протягом усієї зими високі. Однак повністю без електроенергії українці не залишаться. “У відповідь на руйнування частини Кримського мосту вони вдарили по парку, ТЕЦ та ТЕС. Обіцяли судний день, а в результаті розбомбили дерева та позбавили нас на кілька годин електроенергії. Це їхня наймасштабніша відповідь. Думаю, якщо вдарити по Кремлю, вони зможуть позбавити нас води на три години”, – іронізує представник Кабміну, який не уповноважений офіційно давати коментарі.

Щоправда, експерти ставляться до ситуації менш оптимістично. Ризики справді високі. Але навіть якщо електроенергію даватимуть по годинах протягом усього опалювального сезону, ситуацію на фронті на користь РФ це не змінить.

А ось те, що справді під загрозою зриву, – це експорт електроенергії Україною. Як розповіли OBOZREVATEL у Кабміні, ситуація була складною ще до ракетного обстрілу. З необхідних 2 млн тонн вугілля накопичили всього близько 1,5 млн. При цьому не працює левова частка блоків. Наприклад, станом на 3 жовтня не працювала одна з п’яти ТЕЦ, 25 із 47 блоків ДТЕК.

“Влітку збільшується запас вугілля, з початком опалювального сезону – виснажується. Провалили плани накопичення запасів, ще не працює частина блоків. У цій ситуації експорт електроенергії, про яку так часто говорять, може повністю зупинитися”, – розповів співрозмовник в уряді.

Так:

на складах ТЕС накопичено:

  • 1522 тис. тонн (план – 2016 тис. тонн).

На складах ТЕЦ накопичено:

  • 207,7 тис. тонн (план – 362,9 тис. тонн).

Ситуація залежить від кожного українця. Щоб допомогти пройти кризу в енергетиці, достатньо відмовитися від використання мікрохвильових печей, фенів, пральних машин, електричних духових шаф тощо. У період із 18.00 до 23.00. Це дасть змогу скоротити навантаження під час пікового споживання. Головне ж у ситуації – зберігати спокій. До речі, українські енергетики останні кілька місяців творять чудеса. І підтримати їх можна свідомим ставленням до споживання струму.Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: