НОВИНИ

Стало відомо, чому Україна змушена продавати агропродукцію задешево

23.12.2022 08:06
zernovoz-1

20 грудня в Києві відбувся круглий стіл «Агросектор + залізниця: відкритий діалог заради спільного виживання та розвитку», в межах якого сільгоспвиробники, перевізники та провідні експерти ринку шукали нові шляхи взаємодії задля покращення ситуації з транспортуванням агропродукції залізницею.  Про це повідомляє пресслужба УКАБ, пише agronews.ua.

За словами експерта логістичного ринку, радника голови правління “Укрзалізниці” та радника правління УКАБ Юрія Щукліна наразі через непрогнозованість логістики Україна змушена йти з цивілізованого ринку дорогого зерна на інший ринок, де мусить продавати агропродукцію з великою знижкою: “Ціни на світовому ринку залежать від типу контракту, а за нинішньої системи, технологій організації експорту та перевезення, неможливо укладати форвардний контракт: адже для цього виробник має наперед знати вартість та терміни доставки вантажу. Оскільки виробник позбавлений цієї можливості, українське зерно йде з форвардних ринків у спотовий ринок, де дуже великий дисконт”.

На думку Романа Сластьона, генерального директора УКАБ, щоб ситуація змінилася, то в сфері залізниці має відбутися перехід до європейської моделі, котра передбачає розділення інфраструктури, вагонів та локомотивів, з відкриттям до них доступу інших недержавних учасників ринку. Протягом останніх кількох років відбувалися певні спроби руху в європейській бік, однак, на сьогодні маємо комерційних учасників лише в сегменті вагонів. 

“Нюансів та деталей переходу до нової системи досі багато, є й позитивні та спірні аспекти, проте, точно можна сказати, що буде більша відповідальність та розуміння, коли вантаж доїде. Зараз такого розуміння в аграріїв немає, були випадки, коли вагони до європейських портів їхали по 3-4 місяці, оскільки не було регулювання, скільки навантажуємо та скільки можемо перевезти. Як наслідок – сільгоспвиробники зазнали суттєвих збитків, й наступного сезону вже не планують сіяти зерно в звичних масштабах”, – зазначає Роман Сластьон.  Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: