АНАЛІТИКА

Стало відомо, чому імпортна свинина дешевша української

27.10.2020 17:40
https://agronews.ua/

Маловідомий факт – до 2014 року Україна входила в ТОП-10 імпортерів свинини в світі. За минулі 5 років, через високі ціни на свинину і зменшення доходів населення, наша країна вийшла з переліку найбільших країн-імпортерів свинини, а середньодушове споживання цього виду м’яса українцями встановило антирекорд в Європі – 14 кг в рік. Споживання свинини в сусідніх з нами країнах в 2-3 рази більше – 30-45 кг в рік. Про це повідомив Микола Бабенко, виконавчий директор Асоціації “М’ясної галузі”, генеральний директор Центру підвищення ефективності в тваринництві, пише agronews.ua.

“Однак, останні роки імпорт свинини в Україну помітно збільшується, а поголів’я свиней зменшується, – зазначив Микола Бабенко.

Він наголосив, що щороку Україна встановлює новий антирекорд по найменшому поголів’ю свиней, що і так є критично малим серед країн Європи. Для порівняння, Нідерланди та Данія, менші від України за територією в 14 разів, на свинокомплексах кожна країна утримує в 3,5 рази свиней більше.

“Що стримує розвиток м’ясної галузі України і робить свинину недоступною українцям? На це питання можна відповісти одним словом – собівартість”, – підкреслив експерт.

Також він додав, що собівартість української свинини найвища в Європі і досягає в різні періоди 2 євро/кг, тоді як мала б бути найнижчою в світі або, хоча б, на рівні з Бразилією, Канадою та США – 0,94 -1,14 євро/кг.

Асоціація “М’ясної галузі” за даними міжнародної групи дослідників ринку свинини InterPIG та Центру підвищення ефективності в тваринництві підготувала порівняння собівартості свинини в напівтушах у країнах – найбільших виробниках свинини.

_діаграма-2
Діаграма порівняння собівартості свинини (євро/кг напівтуші), що поділена на категорії витрат у вибраних країнах ЄС, Бразилії, Канади та США з урахуванням свинокомплексів із замкнутим циклом.

“Найнижча собівартість свинини в Бразилії, Канаді та США – 0,94-1,14 євро/кг напівтуші, а серед країн ЄС – 1,38-1,44 євро/кг напівтуші. Італія через високу забійну масу є найдорожчим виробником в ЄС, такими також є Ірландія, Фінляндія, Чехія, Австрія, Швеція та Великобританія. Висока собівартість в цих країнах через досить малі масштаби виробництва (як в Австрії), високі ціни на корми (Великобританія та Ірландія), високі інші змінні витрати (Чехія) або високі будівельні та капітальні витрати через високі вимоги до добробуту тварин (Швеція)”, – пояснив фахівець.

Бабенко наголосив, що собівартість в Бразилії, Канаді та США нижча, ніж у країн ЄС. Така різниця пояснюється меншими цінами на корми та нижчим розміром заробітної плати ніж в країнах ЄС.

“Ціни на корми в країнах ЄС в дослідженні InterPIG були в межах 233-269 євро за 1 тонну, без ПДВ. Для порівняння в Україні в 2018 році ціни на корми були 180-200 євро за 1 тонну, без ПДВ”, – підкреслив він.

Бабенко зазначив, що у країн-лідерів по найнижчій собівартості – нижчий розмір заробітної плати, від 3 євро за годину в Бразилії до 11 євро в США, та майже 15 євро за годину в Канаді, тоді як у країн ЄС з найбільшим виробництвом свинини – більше 20 євро за годину. Для порівняння в Україні, в 2018 році, оплата праці в свинарстві була лише 2 євро за годину.

“Будівництво та капітальні витрати – 2100 євро на одну свиноматку включаючи відгодівлю у Бразилії та Канаді, до 3200 євро у США, середні показники у країнах ЄС 7400 євро. В Україні від 3000 євро (реконструкція радянських ферм) до 6000 євро – нове будівництво”, – прокоментував він.

Виконавчий директор Асоціації “М’ясної галузі” додав, що кількість відлучених поросят на свиноматку в рік – 28 в ЄС, 23 у Канаді, 24,5 у США, 27 у Бразилії і 20 в Україні.

“Зберегти галузь свинарства, подолати падіння виробництва свинини, зупинити дешевий імпорт – допоможе лише зниження собівартості виробництва свинини в Україні, хоча б вдвічі, з 2 євро/кг до 1 євро/кг”, – радить фахівець.

Микола Бабенко наголосив, що на досягнення цієї мети орієнтована програма розвитку м’ясної галузі “Нове свинарство 2025”, яка реалізується Асоціацією “М’ясної галузі” спільно з Центром підвищення ефективності в тваринництві.

svin650-3

Також він зазначив, що зниження собівартості до рівня Бразилії, Канади та США, нарощення поголів’я свиней до рівня 1991 року – 20 млн голів, доступні ціни на м’ясо для населення, запуск експорту свинини – основні положення програми.

“Для реалізації програми створюються необхідні умови. В жовтні 2020 року свинарям нашої країни стала доступна найінноваційніша генетика світу, яка орієнтована на отримання найнижчої собівартості вирощування свиней – Topigs Norsvin в Україні“, – резюмував генеральний директор Центру підвищення ефективності в тваринництві.


Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: