НОВИНИ

Що таке сіті-ферми і як це працює в Україні

20.04.2021 18:07
article81557

Класичні ферми з безкрайніми полями поступово відходять у минуле. Тепер у світі бум вертикального фермерства, яке ще називають “сіті-фермерством”. І Україна не стала винятком. Наші поля втомлюються від промислових культур. Та й на сам урожай впливають численні непередбачувані чинники, починаючи від погоди і закінчуючи поведінкою фермера. Про це повідомляють КонтрактиUA, пише agronews.ua.

Ще в 2017 році брат Ілона Маска Кімбал запустив проєкт міського городництва. Запатентована ним технологія передбачає вирощування овочів і зелені в контейнерах площею 30 кв. м з вертикальними системами поливу і спеціальним освітленням. Щотижня в них збирають до 23 кг листових овочів. А на полив витрачається лише 30 л води на день. Вертикальні ферми споживають на 95% менше води, ніж звичайні теплиці, і можуть бути будь-якого формату – від 30 до кількох тисяч “квадратів”. Їх часто розміщують у занедбаних шахтах або гаражних контейнерах.

Журналісти знайшли таку ферму в Одесі. Її господар Іван Воробйов веде сіті-фермерство вже дев’ять років. Свою ферму він облаштував у приміщенні, в якому робили церковні куполи. Спочатку там були тільки голі стіни, навіть без даху. Тепер з’явилася і покрівля, і опалення, і спеціальна агросистема. На 150 кв. м Іван вирощує 25 культур одночасно. Головний профіль – пророщені горох і соняшник, щавель, рукола та їстівні квіти. Покупці – місцеві супермаркети і ресторани. Врожай на день – 40-50 кг.

“Приміщення начебто 150 квадратних метрів, а якщо рослини всі розкласти на землі, то це приблизно як 1000 квадратних метрів поля. Зелень стоїть на стелажі всього 4-5 днів. Тобто оборот дуже швидкий”, – говорить сіті-фермер у новинах «Сьогодні» на каналі «Україна».

Урожай вирощує за допомогою гідропоніки, тобто без ґрунту, з використанням спеціальних речовин. Сонце замінюють світлодіоди. Тому за електроенергію Іван платить по 1000 доларів щомісяця. Але це не проблема – все окупається.

“Зробити ферму на 40 кв. м “під ключ” – 2000 доларів. Вона може в день вирощувати 15 кг зелені. А 15 кг зелені за день по 10 дол./кг – це, грубо, 150 доларів на день, 4500 доларів на місяць. Тобто оборот на місяць вже перевищує вкладення”, – підраховує капітовкладення фермер.

Свою технологію вирощування Іван розробив самостійно. Фермою він може керувати дистанційно – за допомогою смартфона. І це додаткова економія. Крім того, не доводиться витрачатися на захист посівів від бур’янів і комах, адже на фермі немає відкритого ґрунту. Іван створив сіті-ферму на власні кошти.

Хоча, як каже президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко, наше законодавство передбачає підтримку таких проєктів. Правда, грошей на її реалізацію немає.

“У законі прописано, що фермам можуть надаватися субсидії державою до 50%. Але я не пам’ятаю жодного такого випадку. Хоч цей закон і був прийнятий років 10 тому, ніхто не використовував цю норму. Адже крім того, що це прописано в законі, треба, щоб у бюджеті були передбачені кошти. А їх немає”, – зазначає Козаченко.

Головний плюс сіті-фермерства – вирощувати овочі можна увесь рік. Цей факт перетворює невеликий бізнес на перспективну технологію для всього людства.

Нагадаємо, що ізраїльські стартапери встановлять вертикальні ферми по всій Україні.


Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: