ВАЖЛИВО

Що не так з держпідтримкою тваринництва на 2020 рік?

28.01.2020 10:29
2327-banner-t_news

На справжній скандал ризикує перетворитися «конкурс» проектних заявок, який організувало Мінекономрозвитку для поділу 1 млрд грн держпідтримки тваринництву. Про це повідомив Генеральний директор ГС Центр підвищення ефективності в тваринництві Микола Бабенко для Agronews.

Представники більше 20-ти аграрних громадських об’єднань, на прохання  Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, надали свої пропозиції щодо розподілення 4 млрд грн державної підтримки на 2020 рік.

“Далі кошти були поділені на напрямки. На тваринництво виділений 1 млрд грн. Куди планує міністерство витратити решту 3 млрд грн – невідомо.”, – коментує він.

Представникам аграрних громадських об’єднань запропонували рейтинговим способом визначити, які із п’ятьох напрямів більше, ніж решта, потребують державних коштів у 2020 році.

Всього міністерство визначило п’ять напрямів держпідтримки:

-часткове відшкодування вартості племінних генетичних ресурсів;

-часткове відшкодування вартості тваринницьких об’єктів;

-дотація за наявні бджолосім’ї;

-дотація на 1 кг виробленої вовни;

-компенсація, знищеного поголів’я свиней через захворювання на африканську чуму свиней (АЧС).

Вперше Уряд повернувся обличчям до проблем свинарів і до проекту держпідтримки включені компенсації свинокомплексам за свиней у випадку АЧС.

На перший погляд, не є “злом” прагнення міністерства дізнатися у репрезентантів різних секторів реального ринку тваринництва їхнє бачення розподілу державної підтримки.

“Проте, якщо проаналізувати професійні профілі учасників групи «Тваринництво», в якій зібралися свинарі та птахівники, звірівники та бджоляри, молочники та рибалки, м’ясопереробна та молочна галузі, тощо, то стає зрозумілим, що не в компетенції кожного із них оцінювати всі інші, крім свого, напряму, внесеного до рейтингового списку.”, – розказав Бабенко.

Африканська чума свиней вирує в Україні вже 8-й рік поспіль. Це одне із найнебезпечніших захворювань, яке не вакцинується та не лікується, інфіковані тварини підлягають знищенню. Інакше кажучи, ця хвороба є фактично смертельним вироком для бізнесу свинарів.

Стаття 49 Закону №2498-XII «Про ветеринарну медицину» містить імперативний припис щодо відшкодування майнової шкоди (збитків), завданої особам внаслідок запровадження карантину (карантинних обмежень) тварин або у зв`язку з проведенням процедур і робіт щодо ліквідації та профілактики карантинних хвороб, за рахунок коштів Державного бюджету України.

Проте держава вісім років поспіль не виплачує свинокомплексам компенсацію за поголів’я, знищене у випадку АЧС. За 5 років минулого Уряду закрилося більше 2 000 свинокомплексів, до 50 000 українців втратили роботу, середньорічне споживання свинини українцем впало з 25 кг до 12 кг”, – каже Микола Бабенко.

Залишившись напризволяще та шукаючи порятунку від повного банкрутства, власники свинокомплексів масово почали приховувати факти інфікування свиней вірусом АЧС. В порушення закону свинокомплекси продають за демпінговою ціною інфікованих поросят населенню, а дорослих свиней – на бійні, як правило нелегальні. В такий спосіб почалося буквально знищення свинарями один одного.

Це небезпечне явище поставило під загрозу не лише свинарство України, а і сусідніх країн, зарубіжних торговельних партнерів України. Вірус поширюється всередині нашої країни, і так само за її межами з людиною (трудові мігранти, туристи), з м’ясом свиней і продуктів його переробки (експорт свинини і свинячих субпродуктів), кормами, транспортом та, ймовірно, зерном.

Щоби зупинити масове знищення свинарів і не ставити під загрозу від АЧС інші галузі, Громадська спілка Центр підвищення ефективності в тваринництві (учасник Агро-Продовольчої Ради), звернулася до Уряду з пропозицією виділити 500 млн. грн. на відшкодування збитків промисловим виробникам свинини у випадку африканської чуми свиней, у рамках державної підтримки аграріїв у 2020 році.

Дана сума – розмір щорічних втрат свинокомплексів від АЧС. Свинарям втрати за свиней у випадку АЧС компенсують не тільки в ЄС, а навіть в Китаї і Росії, не компенсують лише в країнах Африки і в Україні.

У Спілці переконані – запровадження компенсацій свинокомплексам зупинить поширення АЧС і зведе нанівець ганебну практику торгівлі зараженим поголів’ям і сировиною, уражених вірусом африканської чуми свиней.

“Проте відразу стало зрозумілим, що практика непрозорого й упередженого розподілу бюджетних коштів продовжується і в оновленому Міністерстві, після реформування Мінагрополітики. Запроваджене опитування схоже більше на імітацію з боку Мінекономіки, ніж на прагнення врахувати думки професійної аграрної громадськості”, – резюмує Генеральний директор ГС Центр підвищення ефективності.

Проблеми свинарів залишаються і далі проблемами свинарів, інших галузей, торговельних партнерів України, країн ЄС, які потерпають через африканську чуму свиней, а також і нас із вами – споживачів. Які, ймовірно купуватимуть свинину в 2020 році за ціною вдвічі вищою, ніж є зараз.


Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: