НОВИНИ

Садівнича галузь знаходиться на межі вимирання

26.01.2022 15:02
401321_1

Асоціація «Укрсадпром» просить державу скасувати ПДВ на фрукти та доплачувати садівничим господарствам, коли ті вимушені продавати вирощене нижче від собівартості. Інакше, застерігають, галузі загрожує колапс. Про це повідомляє ukrsadprom, пише agronews.ua.

У п’ятницю 21 січня 2022 року на Закарпатті відбулося засідання наглядової ради асоціації «Укрсадпром», за підсумками якого садівники звернулися до українського уряду. Адже подорожчання енергоносіїв, добрив й препаратів для захисту саду у комплексі зі зниженням закупівельної ціни на вирощене та надмірним податковим навантаженням ставить українські садівничі господарства на межу виживання.

Світове подорожчання енергоносіїв, що відбулося у останньому кварталі 2021 року, не оминуло й Україну. Як наслідок, матеріально-технічні ресурси, необхідні садівникам для продукування товарних партій плодів, стрімко подорожчали. 

Ціни — і на пальне та добрива для аграріїв, і на продукти харчування, які вони виробляють, звісно диктує ринок, проте уряди цивілізованих країн, щоби підтримати своїх громадян і підприємців, запроваджують термінові антикризові заходи.

На подорожчання енергії Європейська комісія відреагувала ще в жовтні 2021 року, затвердивши відповідні рекомендації. Ідеться про комплекс заходів, які можуть застосувати країни-члени ЄС, щоби зарадити подальшому росту цін та посилити стійкість своєї економіки до майбутніх цінових потрясінь. Так, тимчасові внутрішньодержавні заходи передбачають антикризову підтримку для домогосподарств, державну підтримку для підприємців та цільове зниження податків, що має стабілізувати економіку загалом.

Зниження податкового тиску — перше, про що подбав уряд ЄС, щоби захистити населення від збідніння, а підприємців від банкрутства. 
Про подібну підтримку виробники харчів в Україні навіть і не чули, через що нині окремі аграрні галузі стоять на межі виживання. Серед перших кандидатів на «виліт» і садівництво, з його тривалою окупністю інвестицій. Основна плодова культура в Україні — яблуня, а ціна на плоди, катастрофічно впала — за оцінками самих садівників вона навіть не покриває собівартості вирощування яблук. 

Отже, коронавірус пригальмував економічний розвиток, унаслідок цього населення збідніло. Через це громадяни автоматично переводять фрукти в категорію «товари для розкішного життя», віддають останні гроші за опалення й живуть «на хлібі та воді».

Основним каналом реалізації свіжих фруктів в Україні сьогодні є рітейл — численні регіональні мережі супермаркетів. Вони й диктують правила гри на ринку фруктів — встановлюють занижену закупівельну ціну на садовину й завдяки цьому отримують надприбуток. 
Ціни на закупівлю яблук з українських садівничих господарств є рекордно низькими. 

«Держава має відреагувати на ситуацію в галузі, запобігши колапсу за прикладом сусідньої Польщі, де садівникам компенсували різницю між собівартістю плодів і закупівельною ціною, яку за офіційно продані плоди платить переробний завод. Оскільки садівники виробляють важливу харчову продукцію держава, зважаючи, на рекордне подорожчання енергоносіїв і добрив, має нас підтримати — так само, як підтримує решту виробників харчів. Садівничі господарства мають бути включені у перелік виробництв, що платять за енергоносії фіксовану пільгову ціну», — пропонують садівники.

Подібними кольорами ситуацію в садівничих господарствах змальовує й решта членів асоціації «Укрсадпром». Беручи до уваги нагальність озвучених проблем та кризовий рівень небезпеки для існування галузі в Україні, Наглядова рада асоціації «Укрсадпром» на засіданні, що відбулося 21.01.2022 року вирішила звернутися до Президента України, Верховної Ради, Кабінету Міністрів та всіх причетних виконавчих та законодавчих органів влади України з відкритим листом. Це рішення підтримали всі присутні члени Наглядової ради.

Читайте також: Оприлюднено цікаві лоти з оренди земельних ділянок у Prozorro.Продажі.Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: