АГРОВІДЕО

Ринок землі: в український фермерів майже не має шансів придбати землю

27.07.2023 13:05
ukr_highqual_land

Ринок землі функціонує в Україні вже майже два роки. Навіть попри війну процеси купівлі, продажу, передачі в оренду не зупинились. Та залишилося лише півроку до запуску другого етапу земельної реформи, який передбачає зняття заборони на придбання пайових земельних ділянок юридичними особами. Про це розповів Іван Слободяник, виконавчий директор Всеукраїнської асоціації громад, голова Всеукраїнського Конгресу Фермерів, на своїй сторінці у Фейсбук.

В умовах, коли в Україні величезні холдинги складають значну частину агросектору, фермери занепокоєні, що не зможуть конкурувати з великими компаніями на торгах і врешті залишаться ні з чим.

«Основним критерієм успішного функціонування обігу земель  сільськогосподарського призначення має бути висока можливість малого та середнього сільського бізнесу конкурувати за землю та розвиток сільських територій», – таку думку озвучив виконавчий директор Всеукраїнської асоціації громад та голова Всеукраїнського Конгресу Фермерів Іван Слободяник під час б круглого столу “Ринок землі: очікування та реальність”, який провів USAID АГРО.

Він зауважив, що ситуацію на ринку землі варто коригувати таким чином, аби він розвивався не тільки в абстрактних цифрах ВВП, а в першу чергу для людей, які проживають в сільській місцевості. 

«Україна стала кандидатом в члени ЄС. В Європі аграрна політика невід’ємно пов’язана з політикою сільського розвитку. Коли ми говоримо про успішність реформи не варто забувати про те, що це дасть для конкретної людини, чи отримаємо ми в результаті потужний середній клас агровиробників та створення комфортного життєвого середовища в селі», – додав експерт.

Іван Слободяник зазначив, що у зв’язку з невизначеністю кон’юнктури ринку, значним руйнуванням портів, припиненням «зернової угоди» та відсутністю фінансових джерел з фонду часткового гарантування кредитів та іпотечного кредитування,  купівельна спроможність малого фермерства в Україні дуже низька. 

Ще однією проблемою він назвав неможливість скористатись правом викупу земель постійного користування в розстрочку:  

«У 2021 році фермери отримали можливість викупити землі постійного користування в розстрочку, та в листопаді минулого року згідно з новою редакцією  п. 6-1 Перехідних положень Земельного кодексу України, фактично зробити це неможливо», – додав голова Всеукраїнського Конгресу Фермерів. 

Іван Слободяник наголосив, що ситуацію необхідно коригувати, аби ринок землі в Україні розвивався не тільки в абстрактних цифрах ВВП а в першу чергу для людей, які проживають в сільській місцевості.Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: