Кріс Маккалоу, у своїй статті для pigprogress.net роз’яснив з якими проблемами зіштовхується свинарство України в період воєнного стану на основі коментаря президента Асоціації «Свинарі України» Оксани Юрченко. Про це повідомляє рigua.info/uk, пише agronews.ua.
Деталі — у матеріалі.
Свинарі в Україні стикаються з величезними логістичними проблемами, щоб продати свою продукцію та отримати необхідний дохід, оскільки російські бомби продовжують вбивати тварин та порушувати харчові ланцюги.
Свинина є життєво важливим джерелом білка для українського народу, що становить 34% споживання м’яса в країні. Загалом в Україні налічується близько 5,5 млн свиней, 65% з яких утримуються на комерційних фермах, а решта — у присадибних господарствах.
Логістичні проблеми
Війна, розпочата Росією, створила низку логістичних проблем для комерційних фермерів, які намагаються продати своїх свиней, переважно у регіонах, окупованих росіянами. У присадибних господарствах справи набагато кращі, оскільки вони можуть забивати свиней на місці і продавати або віддавати свинину місцевим жителям, школам та українській армії.
Донецька та Харківська області
За даними Асоціації «Свинарі України» (АСУ) у квітні 2022 року 5 із 24 областей України, а саме Донецька, Луганська, Харківська, Херсонська та Запорізька, були окуповані росіянами. У довоєнний період там вироблялось 23% товарної свинини в Україні. Найбільший в Україні виробник свинини, на частку якого припадає близько 11,5% товарного виробництва свинини в країні, і наступні два найбільші свинокомплекси розташовані в Донецькій та Харківській областях.
Руйнування свинаокомплексів
Війна створила низку проблем для свинарів, здебільшого це брак виробничих ресурсів, а також руйнування багатьох свинарників та труднощі з транспортуванням на переробку. Перебуваючи поблизу зон військових дій, Дніпропетровська область, яка займає 7-е місце в Україні за розміром товарного поголів’я свиней, вважається ризикованою для ведення діяльності через високу ймовірність ескалації війни, а також вимушеного переміщення робочої сили та споживачів.
Внаслідок обстрілу російськими окупантами багато тварин загинули.
АСУ повідомляє, що виробники свинини у 19 із 24 регіонів відновили нормальну роботу або перебувають у процесі відновлення відносин із постачальниками. Оскільки 5 областей України нещодавно було очищено від росіян, свинарі Чернігова, Києва, Миколаєва, Сум та Житомира повертаються до звичайної роботи. Фактично, згідно з недавнім опитуванням, проведеним АСУ серед 70 свинарів по всій Україні, 70% підтвердили, що вони повернулися до нормальної роботи.
Брак свинини місцевого виробництва
З березня 2022 року збільшення чисельності населення у західних регіонах України викликало дефіцит свинини місцевого виробництва та змусило бійні та м’ясокомбінати працювати на повну потужність, на відміну від 60%-70% завантаження у довоєнний період.
Оксана Юрченко, президент АСУ каже, що хоч різні регіони повернулися до повноцінного виробництва, вони все ще зіштовхуються з деякими проблемами.
Сотні супермаркетів зараз закриті або зруйновані, тому ланцюжки поставок порушені.
Пані Юрченко прокоментувала: «Свинарі по всій країні намагаються повернутися до нормального виробництва, але зіштовхуються з деякими проблемами щодо продажу своїх тварин. Проте, залежно від регіону України, продовольчі ланцюжки порушені. Найкращі справи на заході країни, але в центральному регіоні України було зруйновано кілька великих та важливих складів роздрібної торгівлі, наприклад, у Київ, тому ланцюжки поставок порушені. Це те, що ми бачимо у більшості регіонів України».
Наразі АСУ намагається допомогти свинарям шляхом пошуку та постачання ресурсів для відновлення виробничих циклів.
«Наразі ми намагаємося надати гуманітарну допомогу фермерам, які перебувають у районах активних військових дій, а також у регіонах, які були очищені від російських військ. У цю допомогу ми включаємо такі матеріали, як кормові інгредієнти, наприклад премікси; ветеринарні препарати, вакцини та антибіотики; та інші життєво важливі матеріали. Я додам, що однією з найбільших проблем зараз є перерозподіл свиней по всій Україні, щоб виправити порушені ланцюжки поставок. Це один із наших пріоритетів як асоціації на даний момент», — підсумувала пані Юрченко.
Читайте також: Сільське господарство в умовах війни: як залучити фінансування.