ТЕХНОЛОГІЇ

Поліпшення ґрунту: оптимізація поживних речовин для росту рослин

10.06.2024 17:53

Різкі кліматичні зміни та часті посухи погано впливають на стан сільськогосподарських рослин, тому агрономи та вчені передусім зосереджені на розв’язанні цієї проблеми. Значна частина української економіки та добробуту окремих громадян базується на фермерстві, тому критично важливо правильно та ефективно підбирати добрива.

Як розрахувати норми добрив

Добрива рідко бувають у чистому вигляді, найчастіше продають готові суміші, адаптовані під різні типи рослин. Тому важливо зрозуміти, яким є обсяг активних речовин, та розрахувати кількість під запланований врожай. Можна завчасно купити насіння та добрива, щоб співвіднести об’єми.

На пакуваннях часто не пишуть назв активних речовин, а вказують, наприклад, «10–20–20». Маркування означає, що в складі 10% азоту, 20% фосфору та 20% калію. Вони належать до основних речовин, які необхідні для росту рослин:

  1. Фосфор. Це мінерал довготривалого всотування, тому його розподіляють ділянкою ще восени, під час оранки. Гранули мають потрапити в глибокі шари та добре зволожитися для настання реакції.
  2. Азот. На ділянках, де азот може вимиватися з родючого шару ґрунту, його рекомендують вносити навесні, перед посівною. В інших випадках можна застосовувати восени.
  3. Калій. Речовина легко розчиняється, тому її вносять залежно від типу ґрунту. Оброблення може проходити щорічно або раз на декілька років, також залежно від клімату використовують хлористий калій або калію сульфат.

На пакуванні також можуть вказувати хімічні позначення діючих речовин, зокрема N — азот, P2O5 — фосфор, K2O — калій. Дуже часто до складу входять інші поживні речовини, як бор, сірка чи цинк. Під час розрахунку норми внесення потрібно зважати на тип рослини та швидкість споживання. Додатково враховують вимивання добрив із родючого шару, наприклад, під час рясних дощів, від впливу поверхневих вод або при культивації зі зрошенням.

AD_4nXeMwyyQXM055MwxHhAKL7hWwT7zssoCrmkHxsG49YTcdlzJIyDJQ_jGzo8Bkj2syYC1UAORll0lMMHuyNwYoUrva524aDFYFVHDKe-Qg1NaKRYkkV0p99YK8b1dv-LjTEg16oAiV13UzVT1b6Xd3vZIXu4B?key=3v_Jd_SlQ9uj4e1jEOyZWQ

Як потрібно вносити добрива

Основну частину добрив найчастіше вносять восени, під час оранки. Це дає можливість рівномірно розподілити їх та забезпечити постійне живлення. Проте за наявності негативних чинників, як-от недостатня якість ґрунту, ущільнення чи висока концентрація бур’янів, восени потрібно провести профілактичні заходи.

Тоді добрива вносять відразу перед посівною, щоб земля добре відпочила та була готова. Потрібно дочекатися гарного прогрівання, позаяк мерзлий ґрунт лише погіршить якість суміші та знизить її ефективність. Вони мають знаходитися в прикореневій зоні для легшого засвоєння, тому краще вносити в середину родючого шару.

Для рослин, які висаджують ростками, додатково використовують припосівний спосіб. Невелику кількість корисних речовин додають відразу в лунку, щоб полегшити укорінення та розвиток. Оптимальне живлення допомагає створити розлогу кореневу систему та надійно закріпитися.


Перегляди: 14
Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: