НОВИНИ

Південь України – ідеальний регіон для вирощування недешевого їстівного фізалісу

01.02.2019 12:48

Вирощування незвичного для українців їстівного фізалісу може стати непоганим заробітком для фермерів Півдня. Наскільки вибаглива ця рослина і скільки можна заробити на такому бізнесі – в матеріалі Аgronews.

Фізаліс (лат. Physalis, що в перекладі означає “бульбашка”) — найбільший рід рослин сімейства Пасльонові. Часто цю рослину порівнюють з томатами. Фізаліс – плід, хоч і виглядає як квітка. Інколи його називають земляною журавлиною або смарагдовою ягодою.

Свіжі плоди фізалісу недешеві. У супермаркетах їх продають по 450 – 460 гривень за кілограм. В’ялений фізаліс коштує дорожче – біля 100 гривень за півкіло. Тому можна отримати чималий дохід, спробувавши культивувати цю культуру.

Українцям добре відомі декоративні сорти фізалісу, вони не їстівні. Однак існує ще два види – овочевий та ягідний. І саме їх можна досить успішно вирощувати на Півдні України.

Овочевий фізаліс

Овочевий фізаліс (Physalis philadelphica) – вид фізалісу мексиканського походження. Тубільці називають цю культуру “томатіль” і “міломат”, тобто мексиканський томат.

Ця рослина теплолюбива. Морози він переносить погано, але стійкий до посухи та швидко достигає. Заввишки рослина може сягати метра. Зазвичай плоди такого фізалісу діаметром 3 – 5 см, однак промислові сорти достигають 5 – 7 см. На смак овочевий фізаліс кисло-солодкий.

Фізаліс ягідний

Ця рослина заввишки сягає максимально тільки 70 сантиметрів. Він має невеликі за вагою плоди, 1 – 3 грами. За смаком він перевершує овочевий фізаліс, через високий вміст цукрів. До того ж плоди у ягідного фізалісу не вкриті восковим нальотом.

Фізаліс дуже корисний. Він може замінити полівітамінні препарати, він містить вітаміни А, В1, В2, В6, а також В12. Його плоди містять багато органічних кислот: яблучна, винна, лимонна, бурштинова, кавова, ферулова і сінапова. Є у фізалісі речовина лікопін, яка має яскраво виражені антиоксидантні властивості і застосовується для профілактики онкології.

Овочевий фізаліс представлений тільки одним видом – фізаліс Мексиканський, але має багато сортів та відрізняється більшою врожайністю. Всі види фізалісу не вибагливі до земель, за винятком кислих ґрунтів, що вапнуються.

Агротехніка вирощування фізалісу дуже схожа з вирощуванням томатів. Насіння для вирощування розсади висівають у середині квітня. До ґрунту рослини висаджують наприкінці травня – на початку червня.

Вирощувати фізаліс можна і безрозсадним способом. Тоді краще посіяти насіння фізалісу восени ближче до зими в сухому вигляді. Вирощені таким чином рослини мають високу посухостійкість і добре протистоять різним захворюванням.

Доглядати за фізалісом дуже просто: вчасно поливати, рихлити землю під рослиною та боротися з бур’янами.

Фізаліс недостатньо поширена культура, хоча в порівнянні з томатом або перцем він менше схильний до масового пошкодження хворобами і шкідниками. Однак при несвоєчасній боротьбі з ними врожаї і якість плодів знижуються.

Щоб уникнути розтріскування плодів перед дозріванням їх полив зводять до мінімуму. Коли кущик досягне висоти біля 70 см, його верхівку потрібно прищипнути. Урожайність цієї рослини залежить від кількості пагонів на неї. Потрібно активізувати ріст бічних пагонів, чим більше їх буде – тим краще.

Плоди фізаліса збирають в середині липня. Завдяки захисній оболонці у вигляді своєрідного ліхтарика плоди після осипання довго зберігають всі свої товарні якості та не псуються. Недостиглі плоди можна зберігати в холодильнику до весни.

 


Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: