НОВИНИ

Під час війни землю в користування можна надавати за спрощеною процедурою

30.05.2022 12:07
88_main

Органи місцевого самоврядування мають можливість продовжувати термін дії договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення на один рік. Як передає Укрінформ, про це повідомила радниця з питань децентралізації та місцевого самоврядування регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Черкаській області Юлія Поліщук, пише agronews.ua.

Такий механізм є зараз актуальним у зв’язку із зупинкою роботи Державного реєстру речових прав та Державного земельного кадастру, але водночас із потребою у запуску сільськогосподарського сектору економіки.

За словами Поліщук, серед договорів у сфері землеустрою громади під час війни мають змогу укладати договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності. При цьому на час воєнних дій забороняється укладати договір оренди постійного користування, емфітевзису та договір про передачу права землекористування.

«Органи місцевого самоврядування можуть надавати в оренду земельні ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності, а також ділянки, що залишились у колективній власності сільгосппідприємств, кооперативів. Мова йде також і про нерозподілені та невитребувані земельні ділянки і земельні частки (паї), земельні ділянки відносно яких не завершено аукціон щодо продажу права оренди», – пояснила радниця.

Вона наголосила, що законодавство вносить істотні умови у договір оренди землі під час війни. «По-перше, орендна плата має бути не менше 8% від нормативної грошової оцінки ріллі по області. По-друге, договір не може бути поновлений, укладений на новий строк і припиняється зі спливом строку його дії. В орендаря поки немає права на компенсацію витрат на поліпшення земель. Заборонена й суборенда, сервітут та зміна складу угідь, зміна цільового призначення, поділ та об’єднання ділянок», – зауважила Поліщук.

Також серед заборон – відсутність переважного права на купівлю ділянки, відчуження (іпотека) права користування. Крім того, заборонено будівництво, закладання багаторічних насаджень, видобування корисних копалин.

Підсумовуючи, радниця зазначила, що можливості територіальних громад щодо сфери управління земельними ресурсами наразі адаптовані до умов воєнного стану. Після його скасування чи припинення, ймовірно, законодавство буде переглянуто.

На думку керівника Східного регіонального хабу Програми”U-LEAD з Європою” від GIZ Дениса Ткачова, тема правових особливостей регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану є актуальною для територіальних громад.

«Особливо це актуально для тих органів місцевого самоврядування, які активно працюють над легалізацією використання земель комунальної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Тож експерти U-LEAD продовжують надавати роз’яснення територіальним громадам країни щодо актуальних законодавчих новацій та змін щодо земельних питань та залишаються на зв’язку з громадами», – додав Ткачов.

Як повідомлялося, Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян та розширює можливості громад.

Регіональні офіси Програми U-LEAD працюють у кожній області країни.Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: