НОВИНИ

Озвучено невтішний прогноз щодо цін на гречку

08.09.2021 16:04
79e613073e1d8c1b45d96f7a49c61d7f

Українців знову дивують ціни на гречку – вартість крупи в столичних супермаркетах підросла до 60-65 грн/кг. Це середня ціна: фасовану гречану крупу можна купити як дешевше (від 45 грн), так і дорожче (до 80 грн/кг і більше). Про це повідомляє Обозреватель, пише agronews.ua.

Подорожчали і “соціальні” сорти, ціни на які регулює уряд, – на 7% за останній місяць (за даними Мінфіну та на 14% за рік (за підрахунками Мінагрополітики), в середньому до 44 грн/кг.

Експерти вважають, що це ще не кінець подорожчання. Ціни можуть підвищитися ще на 10-15% до кінця року, розповів виконавчий директор Міжнародної асоціації гречки Сергій Громовий. Якщо цей прогноз справдиться, за кілограм звичайної гречки доведеться платити до 75 грн, а “соціальної” – до 52 грн.

“На початок сезону ми не передбачаємо зростання цін. Але надалі, листопад-грудень, це можливо. Ціни на гречку залежатимуть від багатьох факторів. Зокрема, від фінансових можливостей власників гречки, які триматимуть ресурс. Якщо їм потрібні будуть гроші – вони будуть вкидати гречку на ринок, якщо ні – притримають до весни. Але гречки недостатньо і, щоб збалансувати попит, ціна буде рости. Приблизно на 10-15%”, – вважає Громовий.

Інший прогноз надала аналітикиня УКАБ Світлана Литвин. Вона вважає, що фактори, які призвели до різкого зростання цін на початку вересня, вже відіграли своє. А тому, на її думку, причин для подальшого подорожчання немає, адже урожай гречки цьогоріч може бути непоганим:

“За попередніми оцінками, урожай буде на 3-5% вищим за торішній і становитиме близько 100-110 тис. т. Цей фактор у поєднанні з можливістю відновлення поставок гречки з Російської Федерації дозволяє стверджувати, що підстав для подальшого значного зростання цін на гречку немає”.

Гречки не вистачає через політику Росії

Зростання цін на гречку протягом останніх двох років пов’язаний із дефіцитом цієї продукції на нашому ринку, відзначає Громовий. А сам дефіцит спровокований агресивною політикою Росії, яка спочатку активно заходила на український ринок, а потім різко припинила поставки. У цьому з ним погоджується і Світлана Литвин.

“Нашого виробництва мало, воно забезпечує внутрішні потреби на 50%, – говорить експертка. – Виробники в останні роки почали садити менше гречки через відсутність стабільності на ринку. На гречку ціна (закупівельна. – Ред.) від 5 до 20 грн. Фермери в такій ситуації не хочуть займатися цією продукцією”.

За словами Литвин, протягом травня-серпня 2021 року РФ дотримувалася заборони на експорт гречки. “Оскільки Російська Федерація є основним постачальником гречки в Україну, відсутність поставок у зазначений період істотно скоротила внутрішні запаси”, – пояснила фахівчиня.

Є і дві інші причини зростання цін, уточнила Литвин. Це:

  • зменшення запасів гречки врожаю попереднього року;
  • зміна раціону харчування українців із початком осені (починаємо їсти більше каш).

Цього року жнива тільки починаються. Тому який урожай гречки зберуть – точно невідомо. За словами Громового, попередній зріз говорить про те, що він буде на рівні середніх показників. Якщо не відновляться поставки з-за кордону, нас знову очікує дефіцит гречки.

Нагадаємо, що Ціни на кукурудзу під тиском значно змінилися.Перегляди: 4
Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: