НОВИНИ

Нова оцінка сільгоспземель зменшить доходи місцевих бюджетів

14.04.2019 12:12

Запровадження з 1 січня 2019 року нової нормативної грошової оцінки (НГО) земель сільськогосподарського призначення зумовить зниження доходів місцевих бюджетів на суму понад 2 млрд гривень. Про це повідомив завідувач відділу фінансово-кредитної та податкової політики Національного наукового центру “Інститут аграрної економіки”, к.е.н. Леонід Тулуш, пише прес-служба інституту.

Згідно із повідомленням, новий підхід до нормативно-грошової оцінки земель зумовить зниження у 2019 році рівня доходів бюджетів різних рівнів — у першу чергу, бюджетів територіальних громад, розташованих на сільських територіях. За оцінками науковців, рівень бюджетних втрат від реалізації цієї новації у поточному році може перевищити 2 мільярди гривень.

За словами Леоніда Тулуша, внаслідок запровадження нового підходу до оцінки сільгоспугідь з метою їх оподаткування загалом по Україні показник НГО знизився майже на 11% проти рівня 2018 року.

За розрахунками науковців Інституту аграрної економіки, найбільше — майже на третину — знизився показник НГО у Рівненській та Херсонській областях (-30%), а також на Волині та Запоріжжі (-26 і −27%), наголосив експерт.

Несуттєве зниження (-1-3%) нормативної грошової оцінки сільгоспугідь проти торішнього рівня відбулося у Кіровоградській, Харківській, Чернігівській та Чернівецькій областях.

У межах 2-4% зріс показник НГО в середньообласному вимірі у Житомирській, Закарпатській, Луганській та Миколаївській областях. І лише на Одещині показник НГО земель сільгосппризначення зріс у середньому більш ніж на 10%.

На думку фахівців інституту, внаслідок запровадження нової НГО земель сільгосппризначення найбільше потерпатимуть власники земельних ділянок (паїв) та територіальні громади переважної більшості регіонів України. Перш за все, зменшення грошової оцінки сільгоспугідь призведе до зниження на відповідну частку рівня орендної плати, який зазвичай зафіксований у договорах оренди переважно у відсотках від НГО.

На відсоток зниження НГО зменшаться і податкові надходження до бюджетів органів місцевого самоврядування. Адже, відповідно до норм Податкового кодексу України органи місцевого самоврядування приймають рішення щодо зміни розміру ставок місцевих податків — в першу чергу це стосується земельного податку — до початку наступного бюджетного періоду. Таким чином, вплинути на ситуацію щодо вирівнювання у 2019 році доходної спроможності відповідних бюджетів у рамках наявного правового поля місцеві громади вже не в змозі.

Отже, запровадження нової НГО земель сільгосппризначення призведе до втрат доходної бази бюджетів для окремих територіальних громад — особливо тих, що розташовані на Поліссі та на півдні країни, НГО земельних ділянок яких знизилась більш ніж на чверть, констатував Леонід Тулуш.


Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: