Світовий ринок льону зростає кожного маркетингового року. В той же час в Україні спостерігається протилежна тенденція. Якщо довгий час посівні площі під льон в країні були близькі до 50 тис. га, то в 2018 році вони склали 32 тис. га, а в 2019 – 25 тис. га, наводить дані електронна біржа Зерноторг, пише agronews.ua.
Відповідно, помідно падають і обсяги експорту. Так, в 2018/2019 МР світове виробництво і експорт насіння льону склали 2,6 млн тонн. Основними гравцями ринку були Казахстан – 0,68 млн тонн, Канада і Росія – по 0,5 млн тонн кожна. Для порівняння, в 2017 році Україна відвантажила 57 тис. тонн, а в 2018 навіть ще менше – тільки 13 тис. тонн.
“Експерти підкреслюють, що негативна динаміка пов’язана з введенням 10% експортного мита на вітчизняний льон, що робить його насіння неконкурентоспроможним за ціною на зовнішніх ринках. Мито мало би стимулювати внутрішню переробку насіння на технічну олію. Однак і тут спостерігається скорочення обсягів виробництва: в 2017 р перероблено 15 тис. тонн, а в 2018 – 5 тис. тонн”, – йдеться у повідомленні.
За словами учасників вітчизняного ринку льону, для виводу галузі з тривалої кризи необхідно прийняття низки невідкладних заходів на законодавчому рівні: скасування експортного мита, вдосконалення стандарту на насіння і розширення класифікатора УКТЗЕД позицією “харчове насіння льону”, – зазначають у повідомленні.
Нагадаємо, більшість ініціатив профільних аграрних асоціацій реалізовані, повідомляє пресслужба Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.