НОВИНИ

Названо причини зменшення пропозиції української картоплі у супермаркетах

05.06.2020 08:32
zavod_44267

Страшилки про те, що найближчим часом з прилавків зникне українська картопля, цілком можуть стати реальністю. І на цей раз справа не в поганому врожаї, непідготовлених сховищах або неправильної логістики. Як розповіла виконавчий директор Української асоціації виробників картоплі Оксана Руженкова, вся справа в оонівських стандарті, імплементувати України восени 2018 року. Про це повідомляє kp, пише agronews.ua.

Завдяки цьому стандарту, на жаль, тенденція 2019-2020 року, коли українська картопля поступилася місцем імпорту, продовжиться і в новому сезоні, – каже Руженкова. – Згідно з цим документом, який супермаркети використовують в якості ДСТУ, оскільки інших діючих документів в Україні немає, в супермаркетах може продаватися тільки мита, та ще й велика картопля, діаметром в розрізі від 5 сантиметрів і більше.

Здавалося б, для споживача це явний плюс – мита велика картопля виглядає набагато привабливіше, ніж брудна і дрібна. Але, як і в будь-який інший ситуації, тут є і зворотна сторона. І вона демонструє відразу два величезних мінуса.

Перший мінус стосується споживачів – адже у такої картоплі і ціна буде відповідною, яка може виявитися споживачеві не по кишені. Наприклад, наводить цифри експерт, якщо дрібна картопля третього сорту зараз коштує 6-8 грн, картопля побільше другого сорту – 10-12 грн, немита велика картопля – 15-16 грн, то мита велика – 20 грн.

Звичайно, немає нічого поганого, коли у покупця є вибір, але в тому-то і справа, що як раз вибору і не буде: супермаркети планують пропонувати українцям тільки найдорожчий товар. І, напевно, в ситуації, коли половина населення країни ледве зводять кінці з кінцями, це не найрозумніше рішення.

Другий мінус стосується виробників картоплі, яких новий стандарт безцеремонно виживає з ринку. Справа в тому, пояснює Оксана Руженкова, що на території України працюють всього три заводи, які можуть мити картоплю. Оскільки задовольнити всю потребу вітчизняного ринку в картоплі вони не можуть, українську картоплю витіснить товар з РФ і Білорусі, де овочівництво є дотаційним.

Особливо сумно, що одним тільки витісненням українських картоплярів з супермаркетів справа не обмежується, – продовжує експерт. – Традиційно багато картоплі купують бюджетні організації – Міноборони, системи освіти і медицини. Закупівлі відбуваються через систему ProZorro, і тепер відповідно до нового стандарту, вони теж не зможуть купити українську картоплю.

Вихід із ситуації не так уже й складний – або змінити стандарт, або дати виробникам можливість і час побудувати чи допрацьовувати заводи, а ще краще – зробити і те, і інше.

В іншому випадку наші супермаркети цілком можуть повторити досвід польської продуктової мережі Biedronka, яка продавала українські огірки під виглядом польських . Не будемо ображати українських продавців: вони нітрохи не менш спритні, ніж польські. Тому не виключено, що в умовах, коли споживчий патріотизм стає популярним і навіть модним, наші умільці почнуть продавати нам російську картоплю з позначкою “вирощено в Україні”.

Нагадаємо, в Україні врожай яблук у 2020 році перевищить минулорічний.


Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: