ВАЖЛИВО

Названо продукти, які істотно подорожчають в Україні

31.07.2021 07:02
22636-1_large

За останній рік ціни на продукти в Україні стрімко підвищилися. Експерти констатують, що винні у цьому кілька факторів: пандемія, через яку більшість транспортних потоків порушилася, несприятливі погодні умови і, як наслідок, зростання цін на світових ринках. Однак поточний рівень цін – не межа, тому вже до осені, незалежно від врожаю, вартість деяких продуктів знову може істотно зрости. Про це повідомляє Главред, agronews.ua.

Соняшникова олія: скільки коштуватиме

Згідно з даними Держстату, найбільше за останній рік подорожчала соняшникова олія – відразу на 80%. Як наслідок, ціна однієї пляшки олії в магазинах злетіла до 50-70 гривень. Як пояснив виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзін,основне подорожчання соняшникової олії, яке припало на листопад минулого року, було пов’язане з низьким урожаєм соняшнику.

“Ця тенденція склалася у всьому світі – крім того, на світовий ринок вийшов Китай, який почав активно скуповувати соняшникову олію. Як наслідок, на світовому ринку ціна підскочила відразу на 55%”, – розповів Пендзін.

Крім того, експерт звертає увагу, що світові ціни на соняшник, найбільшим експортером є Україна, не єдиний фактор, який впливає на ціну олії.

Цибуля знову подорожчає

Неоднозначна ситуація і з овочами з так званого борщового набору. Як пояснив очільник напрямку “овочі та фрукти” агентства АПК-Інформ Олександр Хорєв, проливні дощі червня більше відбилися на сезонних овочах – кабачки, перці, баклажани – але не відбилися на тих овочах, які будуть збирати на зимове зберігання.

“Якщо у серпні не відбудеться ніяких катаклізмів, то урожай повинен бути достатнім. Ситуація з цінами буде різною – якщо погода не внесе свої корективи, то вибір картоплі буде більшим, ніж у минулому сезоні, тому ціни можуть на 10-15% навіть просісти на початку сезону. Ситуація з цінами на капусту може повторитися з роком раніше – стрибків вище 9 гривень ми не очікуємо. Найбільше від погодних умов могла постраждати цибуля, тому через рясні опади може повторитися ситуація 2019 року, коли через погоду на зберігання заклали багато вологої цибулі. Тому зараз виробники знову можуть почати на ньому заробляти. Як зміняться ціни, поки говорити рано, але однозначно ціни будуть вищі ніж торік”, – говорить Хорев.

Зростання цін на молочні продукти і м’ясо – на низькому старті

Подорожчати в майбутньому сезоні може і молочка. Зростання ціни на цю групу товарів експерти також пов’язують як зі зростанням цін на імпорт, так і малою кількістю вітчизняної сировини.

“Відсутність дешевих варіантів імпорту масла в травні-липні в тому числі не дозволило закупівельним цінам молока знизитися в літній період. Переробники сировини тепер не мають запасу міцності, який традиційно накопичувався влітку, і в новому сезоні будуть змушені спершу піднімати відпускні ціни для полиці, а потім вже дивитися на сировинний ринок (який, звичайно, буде дорожчати)”, – вважає провідний аналітик Інфагро Максим Фастєєв.

Крім того, за словами Гаврилечка, може вплинути на ціну і непрямий фактор у вигляді ухвалення парламентом скандального законопроєкту 5600, який підвищує оподаткування.

“У разі ухвалення його у вигляді закону, істотно зросте вартість продуктів харчування, бо його норми торкнуться як фермерів, так і агрохолдингів. Від нього фінансово постраждають власники землі, у яких 3-4 гектари, власники пасовищ, які безпосередньо не приносять грошей – всім їм доведеться платити мінімальні податкові зобов’язання. А щойно постраждають власники пасовищ, тут же постраждаємо і ми з вами, адже ціна на молоко і м’ясо автоматично підвищиться. Слідом за цим подорожчає і м’ясо птиці, тому що подорожчало м’ясо великої рогатої худоби.

Нагадаємо, що озвучено оновлені ціни на ріпак.Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: