ВАЖЛИВО

Названо, з чим не згодні агроасоціації у Порядку держпідтримки садівництва

22.04.2020 16:32
401321_1

Прийняттям Закону «Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” держпідтримка садівництва остаточно затверджена і конкретизована в реальних цифрах – 400 млн гривень на 2020 рік, – повідомив президент Української горіхової асоціації Геннадій Юдін. Про це пише agronews.ua.

16 квітня було оприлюднено постанову Кабінету Міністрів № 729 від 18.03.2020 року з повним текстом нового Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства.

“Перш ніж аналізувати новий Порядок-2020 року, давайте подивимося, що садівництву дали минулі 2 роки використання коштів держпідтримки, виділених в рамках існуючої бюджетної програми «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними»”, – пропонує він.

Результати держпідтримки садівництва у 2018-2019 роках

По-перше, це зростання промислових садів та ягідників. За 2 роки було висаджено в рамках дії програми держпідтримки садівництва – 8088 гектарів промислових садів нового покоління, тому що компенсація в розмірі 80% посадкового матеріалу надавалася тільки для сортів, які перебувають в державному Реєстрі, – зазначає фахівець.

По-друге, каже він, 423 садівничих агропідприємств, аграріїв-садівників фактично отримали компенсацію загалом у 541,1 мільйонів гривень. Причому за 2018 року компенсацію отримали 189 суб’єкта господарської діяльності, а за 2019 рік вже 234 садівничих підприємств та садівників.

Динаміка загального зростання участі садівничих агропідприємств, аграріїв-садівників (ФОП) в бюджетній Програмі склала 23,8%. При цьому, значно зросла частка участі малих садівничих агропідприємств, фермерів-садівників, сімейних господарств, висадили сади площею до 15 гектарів. 

Якщо в 2018 році їх частка участі в отриманні садівничої держпідтримки була близько 50%, то в 2019 році отримали компенсацію за посадковий матеріал – 173 суб’єкта господарської діяльності (73,9%), висадили сади з площею до 15 гектарів.

“І це не просто зростання участі садівників в бюджетній Програмі – це перш за все зростання довіри до неї серед аграріїв. Додатково це – показник успішності Програми державної підтримки серед всіх інших нині діючих Програм підтримки АПК”, – вважає експерт.


Експортна галузь

Садівнича галузь є експортно-орієнтованою і збільшує надходження валюти в країну. Експорт продукції галузі садівництва з України за 2019 рік у співвідношенні до аналогічного періоду минулого року зріс на 13,8% і становить $ 260,2 млн. Динаміка зростання експортних продажів продукції садівничої галузі в структурі зовнішньої торгівлі України вища, у порівнянні з динамікою зростання українського експорту в цілому.

“З точки зору економіки, інвестиційні вкладення держави в садівничих галузь мають мультиплікативний ефект. Тільки щорічне зростання від експорту продукції садівництва приносить в валютну скарбничку країни додатково понад 31-33 млн доларів СШАПри щорічному інвестуванні у галузь 400 млн гривень. Чисельне значення мультиплікативного ефекту (мультиплікатора) дорівнює двом, тобто за $ 1 інвестований долар в садівництво, держава щорічно додатково отримує $ 2”, – наводить дані Геннадій Юдін.


Крім цього, збільшуються показники внутрішньої торгівлі продукцією садівництва. Розвиток садівництва має велике соціальне значення, сприяючи збільшенню рівня зайнятості сільського населення, створення нових робочих місць.

“Здавалося б, за таких переконливих аргументах на користь розвитку садівництва, Уряд повинно стимулювати розвиток галузі, підставляючи садівникам своє «міцне партнерське плече». Однак «ложка дьогтю» все-таки знайшла своє місце в опублікованому Порядку-2020”, – зауважує він.


Що не так у новому Порядку

“Перш за все, для садівників невигідний порядок подачі документів для отримання компенсації 1 раз в рік до 1 жовтня. Тобто те, що садівники висадили навесні – йде у відшкодування у поточному році. А відшкодування за осінню посадку садів аграрії повинні подавати вже в наступному бюджетному році (якщо, звичайно, в бюджеті наступного року буде закладено дана Програма). В той же час протягом дії колишньої бюджетної програми 2018-2019 років садівники отримували бюджетне відшкодування 2 рази в рік в серпні та грудні. Причому, отримавши кошти за бюджетною підтримкою в серпні, садівники реінвестували їх в осінню закладку садів. То зараз, здача документів від обласних комісій в Мінекономіки буде тільки ДО 1 ЖОВТНЯ ! При цьому реально садівники отримають гроші за весняну висадку садів тільки до кінця листопада, в грудні цього року”, – акцентує голова асоціації.

Тому вся осіння закладка майбутніх садів в цьому році лягає на плечі садівників, причому рівно на 1 рік, тому що документи за осінню висадку садів вони можуть здати тільки на 1 жовтня майбутнього 2021 року, а отримають гроші тільки до кінця листопада, в грудні 2021 року.

При цьому, аналіз двох останніх років роботи бюджетної Програми «Державна підтримка розвитку хмелярства, Закладення молодих садів, віноградніків та ягідніків и нагляд за ними» показав, що на весняну закладку садів, ягідників освоюється тільки трохи більше 40% бюджетних коштів від фактично річного обсягу, – підкреслює Юдін.

Наприклад, за I півріччя 2019 року був фактично розподілено 119,7 млн грн – 41%. А це значить, що в бюджеті – 2021 повинні бути закладені приблизно 40% коштів на весняну посадку садів-2021 і 60% коштів осінньої закладки садів-2020 року, тобто більше, ніж в 2 рази.

Однак новинки для садівників цим не закінчилися

Новий Порядок-2020 передбачає відшкодування витрат за придбаний посадковий матеріал, основні засоби, товари та послуги тільки в період з 1 січня ц. р. по 30 вересня. Тобто, якщо садівник придбав саджанці в розпліднику після їх викопування в листопаді-грудні і не встиг посадити, перенісши посадку на весну (досить часте захід), то компенсуватися ці саджанці не будуть.

“У минулому Порядку, який успішно працював протягом двох років, абсолютно вірно було узаконено, цитую … «придбання садивного матеріалу плодово-ягідних культур, винограду та хмелю (до 80%, здійснених у поточних та попередніх бюджетних роках”. Однак на цьому великодні подарунки садівникам не закінчуються.
Ряд пунктів нового Порядку-2020 (п.п. 2-5), що передбачають компенсацію за системи крапельного зрошення, будівництво та реконструкцію холодильників, обладнання, техніки закінчуються однією ставкою компенсації – до 30% вартості! Відразу на думку спадає сатиричний монолог М. Жванецького: «… вчора бачив раків. За п’ять, але великі. Сьогодні – по три, але маленькі, але по три … », – наводить приклад він.

Впевнений у необхідності спільно з іншими асоціаціям узгодити зміни з доопрацювання прийнятого Порядку-2020 і знову внести узагальнені пропозиції для розгляду в Кабінет Міністрів України, – пропонує президент Української горіхової асоціації Геннадій Юдін.


Більше можна буде дізнатися 23 квітня 2020 року о 13:00 – 15:00 год. під час третього Агрополітичного форуму від Агро-Продовольчої Ради та Всеукраїнського Конгресу Фермерів : «Державна підтримка аграрного сектору 2020».

Запрошуємо усіх зацікавлених до участі шляхом перегляду та задавання питань (коментарів у прямому ефірі) за посиланнями:

Facebook:  https://www.facebook.com/agronewsukraine/posts/3033770016681002

YouTube : https://youtu.be/66eQKsrPjMIЧитай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: