АГРОРЕГІОНИ

На Івано-Франківщині молоде господарство розвиває яблучний та переробний бізнес

19.02.2024 16:18
На Івано-Франківщині молоде господарство розвиває яблучний та переробний бізнес

У будь-якій справі важлива ініціативність та цілеспрямованість. А в садівництві й поготів. У цьому впевнені в господарстві «Сади Підгайчики», що в Коломийському районі на Івано-Франківщині. Детальніше про те, як вдалося стартувати і втриматися на плаву в непростих умовах, журналу «Садівництво та Овочівництво. Т. І.» розповіла керівниця господарства Оксана Шпак, пише agronews.ua.

Читай нас також у Viber та Telegram.

Розпочали працювати тут у розпал пандемії Covid-19 у 2020 році, пройшли через всі виклики та зіткнулися пізніше з головним – повномасштабною війною, через яку відклали плани запустити лінію з перероблення яблук на сік прямого віджиму.

Нині молоде товариство «Сади Підгайчики» обробляє 49 га, із яких 4 га – інтенсивний сад, 26 га – класичний старий сад, а 19 га – соя. Тут вирощують класичні сорти яблук Айдаред, Голден, Флоріна, Ренет Симиренка, Джонаголд, Глостер, а також закладений сад новими сортами – Гала Шнігоред, Фуджі, Гала, Моді.

За словами Оксани Шпак, все почалося в кінці 2020 року, коли інвестори вирішили вкладати кошти в сільське господарство.

“Було багато питань, багато вагань, але в результаті за домовленістю ми отримали землю з садом і відразу, наприкінці сезону, почали працювати. На мені була велика відповідальність, оскільки за спеціальністю я економіст, а працювала в банківській сфері. Але я переконана: якщо людина в щось вірить, то в неї обов’язково все вийде, і вона завжди отримає допомогу і підказки”, – розповідає пані Оксана.

Було прийнято рішення відновлювати та модернізувати сад, тобто поступово викорчовувати і засаджувати його новими та правильними сортами. Взимку 2020–2021 року викорчували 8 га саду. А навесні вирішили ризикнути і все-таки закласти новий інтенсивний сад.

В процесі роботи виникли непередбачувані обставини. Виявилося, що частина саду розміщена на газовій трубі, тому заклали лиш 4 га насаджень за схемою 3,5 м на 0,8 м.

“Проєкт, розбивка, стовпи, дроти, краплинне зрошення – все за планом. Допомагали нам з цим фахівці Проєктно-консультаційного центру «Суцвіття». Частину саджанців придбали в Бахмутському розсаднику, а 1 гектар досаджували на початку червня саджанцями з Італії. Попередньо напружені стовпи брали в компанії «Столбикоff», адже загалом для нас важливо підтримувати українського виробника. Вони добре тримають конструкцію, проте сітку на них ще не натягували. Завдяки правильній організації посадки і краплинному зрошенню наші дерева успішно прийнялися. Одночасно закуповували техніку (трактори, косарку, обприскувачі, гербіцидну балку) та все інше необхідне для садівництва. Скористалися на той момент програмою допомоги держави для садівництва, отримали 33 % суми, що мала відшкодувати держава. А решту, враховуючи ситуацію, напевно, недоотримаємо”, – розповідає керівниця господарства.

Старий сад був у складному стані, тому засновникам садівничого бізнесу довелося провести обрізування та відновлення.

“Ми впоралися і зібрали врожай у межах 380 тонн вже в перший рік. Зберігали перший урожай в орендованому звичайному складі. Почали шукати шляхи збуту, залучати нових клієнтів, вчилися на чужих і на своїх помилках, робили висновки”, – каже Оксана Шпак.

Перегляди: 7


Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: