АГРОРЕГІОНИ

На Буковини пасічник втратив частину врожаю через зливи та холод

04.06.2025 16:20
На Буковини пасічник втратив частину врожаю через зливи та холод

Через дощі та холод цьогоріч пасічники Чернівецької області не зібрали травневий врожай меду – з ріпаку та акації. Все тому, що бджоли ховалися у вуликах, і їх потрібно було самостійно підгодовувати, пише agronews.ua.

Читай нас також у Viber та Telegram.

Пасічник Микола Гуцкало з Магали за 20 років бджолярства бачить таке вперше. Має 150 вуликів на одній ділянці, але через погану погоду втратив частину врожаю й прогнозує зростання ціни на інші сорти меду, як-от з липи чи різнотрав’я.

У травні пасічник зазвичай збирав від 10 до 20 кілограмів меду з ріпаку та акації. Обсяг залежав від бджолиної сім’ї. Через холод бджоли ховалися у вулику й потребували підгодівлі.

«Бджоли повинні мати корма у вуликах. Коли я підіймаю вулик й відчуваю, що він полегшав, то вже знаю, що є проблема з кормом. Бджіл треба загодовувати, щоб родина не загинула», – каже Микола.

На обслуговування 150 вуликів родина Гуцкала витрачає орієнтовно чотири години щодня. Підгодовують цукровим сиропом, а перед медозбором можуть додавати мед.

Пасічник каже, через те, що з ріпаку та акації врожаю не було, ціни на мед можуть зрости, бо попит є, але немає медозбору.

«Кожен мед має свої вітаміни. Багатьом людям більше подобається мед з акації, бо він – м’якший. Ріпак, соняшник та різнотрав’я однаково «йдуть» по 250 гривень. Акація, липа можуть бути трохи дорожчими. Дощ по всій країні, тому ціна може зрости. Слабкий врожай», – каже Гуцкало.

Крім погоди, збирати мед заважають шкідники. Наприклад, птах щурка, яку називають бджолоїдкою, виловлює бджіл біля вуликів. У погану погоду вона сидить поблизу вуликів й очікує, коли вилізе якась із бджіл.

«Ми навіть цього не бачимо, настільки швидко вона їх ловить. Це проблема для пасічників, бо сила сімей послаблюється. Ці птахи завжди тут, коли немає погоди, бо хочуть їсти. Одні кажуть, брати рушницю і стріляти, інший каже, що є звук сапсана, який відлякує, але вони потім знову прилітають. Сітки риболовні ставити. Але це не для мене, бо я не можу завдати пташці шкоду».

Микола каже, має ще кілька ділянок з вуликами біля лісу. Там бджолам можуть шкодити шершні, коли їх збирається багато.

Коли температура повітря прогріватиметься до 22 градусів тепла вдень, а вночі буде в межах 14-16 градусів, то бджоли вилітатимуть збирати мед із липи, різнотрав’я та соняшника. Про це розповів, виконувач обов’язків голови асоціації «Бджолярі Буковини» Іван Филипчук.

«Тоді рослинка виділяє нектар, бджілки працюють, а ми всі раді тому, що мед є. Поки вдень 13 градусів тепла, а вночі – 4-6 градусів, то бджола не розвивається. Ми надаємо їм дотації: корми, сироп, медове сито, коли розмішуємо мед з водою, щоб бджоли підтримували свою здатність розвиватися».

Перегляди: 982


Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: