НОВИНИ

На Бессарабії найбільша за 100 років посуха знищила врожай

21.05.2020 14:02
12_main

Про ситуацію з посівами на Одещині поінформував присутніх на засіданні народних депутатів заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тарас Висоцький. Він зазначив, що на Бессарабії ситуація не критична, а жахлива. В Одеській області від 80% до 100% посівів загинули. Про це пише agronews.ua.

У Мінекономіки стверджують, що за сто років такої посухи не було і більшість посівів загинули.

На Бессарабії ситуація не критична – вона жахлива!

Комітет з питань аграрної та земельної політики на своєму засіданні розглянув звернення Одеської ОДА щодо загибелі сільгоспкультур у господарствах області внаслідок тривалої посухи та весняних приморозків. Народні депутати вирішили: підтримати створення Урядової комісії з вивчення ситуації, що склалася в регіоні, та направити звернення Одеської облдержадміністрації до Кабінету Міністрів та Національного банку.

Голова Комітету з питань аграрної та земельної політики Микола Сольський озвучив лист за підписом очільника Одеської ОДА Максима Куцого.

Керівництво області пропонує:

– спрямувати частину коштів, передбачених у держбюджеті України на 2020 рік для компенсації кредитної ставки, на фінансову підтримку агропідприємств, що перебувають у критичному становищі через посуху;

– збільшити суми видатків за державною програмою компенсації відсоткової ставки за залученими кредитами з пріоритетом для постраждалих регіонів;

– розглянути питання щодо можливої реструктуризації погашення кредитів сільгосптоваровиробників на рівні головних офісів банківських установ;

– переглянути нормативну грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення в Одеській області, оскільки вона є необґрунтовано завищеною порівняно з іншими регіонами і, як наслідок, тягне за собою непомірні платежі до бюджетів усіх рівнів;

– вирішити проблемні питання з донарахуванням ПДВ, а саме не нараховувати ПДВ на товари, які були придбані для вирощування урожаю, що загинув через несприятливі погодні умови;

– розглянути питання про додаткове виділення бюджетних коштів Держводагентству для погашення видатків на електроенергію при подачі води сільгоспвиробникам до точки виділу, а не до точки водозабору, що діє сьогодні;

– оголосити податкові канікули сільгосппідприємствам, що постраждали від посухи, на 2020-2021 роки.

Без змін до бюджету підтримку реалізувати не вийде

Про ситуацію з посівами на Одещині поінформував присутніх на засіданні народних депутатів заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тарас Висоцький.

“На Бессарабії ситуація не критична – вона жахлива! Там дійсно від 80 до 100% посівів загинули… За сто років такої посухи не було… Я їздив туди у відрядження в минулий четвер. Це не той момент, що можна пройти повз”, – зазначив він.

На його думку, є декілька шляхів вирішення питання. Усі вони пов’язані з необхідністю змін до бюджету. “Чи з чотирьох мільярдів гривень (передбачених на держпідтримку АПК у 2020 році), чи з інших статей – треба розглядати… Можна до Кабінету Міністрів звернутися, але ми все одно як уряд прийдемо до парламентаріїв. Бо без змін до бюджету, на жаль, цю підтримку реалізувати не вийде”.

Микола Сольський натомість, вважає, що передусім слід розглянути можливість відшкодування тих коштів з Резервного фонду…

Яким буде врожай в Україні

Тим часом Департамент сільського господарства США (USDA) дав новий прогноз по Україні, за яким урожай озимої пшениці очікується менше, ніж торік, а кукурудзи, взагалі – плюс 5 млн тонн.

– Виходячи з цього, у нас, за прогнозами – новий рекорд, у що я особисто не вірю, – озвучив свої припущення голова комітету.

Тарас Висоцький підтвердив, що ситуація, звісно, краща, ніж місяць тому, але точно рекорду очікувати не варто. Бо результат по кукурудзі не буде таким значним, як прогнозують експерти USDA: навіть якщо зараз постійно йтимуть дощі, все рівно відбувається затримка в розвитку рослин. До того ж у врожайності втратимо через нещодавні приморозки. У західних регіонах частина посівів пожовкла. Вони відновляться, але планової урожайності не буде. Тому доведеться коригувати цифри в бік зменшення – і по кукурудзі, і по пшениці. З останньою, американці по супутнику бачать, що посіви зелені. Але, розповів заступник міністра, “знову таки (колеги з півдня підтвердять), те зелене в багатьох випадках нічого не дасть. Бо на півночі Одещини стебло зелене, але висота 10 сантиметрів – і вже випустило колос. На багатьох ланах не будуть навіть збирати, а це у прогнозі не враховано”.

“Не важливо, з якої статті відшкодовуватимемо втрати – то є бюджет, кошти знайдуться. Але головне, уникнути спекуляцій, тому що тільки будуть відповідні документи – намагатимуться відшкодовувати все. Тому потрібно обов’язково створити комісію і перевірити дані. Адже торік було дуже багато фальсифікацій”, – вважає голова підкомітету з питань харчової промисловості та торгівлі агропромисловими товарами комітету Петро Юрчишин.

А щодо реструктуризації непогашених кредитів керівник секретаріату комітету Олександр Старинець запропонував “звернутися до правління Національного банку, щоб була відповідна реакція”.


Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: