АГРО-БЛОГ

Микола Сольський: як фермерам отримати допомогу від держави

20.06.2020 18:19
Микола Сольський: як фермерам отримати допомогу від держави

Попри вимушені урізання деяких бюджетних програм через коронавірус, підтримка аграріїв збереглася у повному обсязі. Цьогоріч держава виділяє на неї 4 мільярди гривень. Голова Комітету з питань аграрної та земельної політики Микола Сольський розповідає в блозі на сайті партій “Слуга Народу”, які програми підтримки фермерів вже працюють сьогодні, які нововведення для полегшення функціонування цього бізнесу готує парламент, пише agronews.ua.

 Це, зокрема, онлайн отримання держдопомоги фермерами та створення нових сучасних кооперативів.

Верховна Рада України вже нинішнього скликання зробила рішучий крок для розвитку сільського господарства. Ми нарешті скасували  ганебний мораторій на продаж земель та дозволили власникам вільно розпоряджатися їхніми ділянками. Попри найпоширеніші міфи про ринок землі, закон ставить у пріоритет саме простих фермерів. Протягом перехідного періоду, до 1 січня 2024 року, вони мають ексклюзивне право як фізичні особи набувати у власність сільгоспземлі площею до 100 гектарів.

Ще одна ключова норма закону: держава допомагає фермерам придбати землю. Ті, хто раніше отримав право постійного користування або довічного успадкованого володіння землями, можуть викупити їх за пільговими умовами. Без аукціону, із розстрочкою до 10 років, за ціною нормативної грошової оцінки. Простими словами: це буде дешевше, ніж ті ж самі 10 років платити за оренду цієї землі.

Які програми підтримки фермерів працюють сьогодні?

Попри вимушені скорочення деяких програм через коронакризу, підтримку аграріїв зберегли у повному обсязі. Цьогоріч на неї передбачено 4 мільярди гривень. Розберемо, куди саме підуть ці кошти.

Окремий напрямок – підтримка розвитку фермерських господарств. На це спрямують 380 млн грн. Це і гроші на утримання корів, і бюджетні субсидії на одиницю оброблюваних угідь для новостворених фермерських господарств. Ще одним напрямом є надання фермерам безвідсоткових кредитів. На цю програму передбачено 67 млн грн.

Із загальних напрямів підтримки, доступних для фермерів, діє програма розвитку тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції, на яку передбачено 1 млрд грн, програма фінансової підтримки розвитку садівництва, виноградарства та хмелярства (400 млн грн), програма часткової компенсації вартості техніки та обладнання вітчизняного виробництва (437 млн грн).

Фермери також можуть скористатися напрямом доступних кредитів 5-7-9%. Через Фонд розвитку підприємництва передбачено програму компенсації відсотків для  підприємств аграрної галузі, яка дає можливість зменшити сплату базової відсоткової ставки до рівня з 9 до 7 або 5 відсотків річних.

Онлайн допомога від держави та інші новації

Законопроект №3295 «Про державну підтримку сільського господарства України» пропонує створити нові напрямки допомоги для фермерів. Зокрема, відшкодовування втрат від пошкодження посівів через природні та техногенні надзвичайні ситуації. Це також компенсація вартості електроенергії, що витрачається для подачі води для поливу, зокрема меліоративних земель. Ці напрями нагальні як ніколи цьогоріч – в умовах посухи, від якої особливо постраждали південні області. 

Чесно кажучи, нині процес отримання державної підтримки для фермерів – тривалий і марудний. Їм потрібно готувати стоси паперів, подавати до міністерства, де документи вручну обробляються працівниками. Аби полегшити життя фермерам, ми плануємо створити Державний аграрний реєстр. Це буде електронний сервіс, де зможе зареєструватися кожен сільсгоспвиробник. А звідти через електронний кабінет – легко та зручно подавати заявки на отримання держпідтримки. Міністерство ж, у свою чергу, зможе ефективніше вести облік отримувачів державної допомоги. Ця система вже тестується у 18 об’єднаних територіальних громадах. А її законодавче врегулювання прописане в законопроекті №3295, що вже переданий до парламенту для розгляду у першому читанні.

Окрема проблема державної підтримки, на якій наголошують, зокрема, фермери – планування та прогнозованість. Розмір та напрями держпідтримки щороку визначаються разом із ухваленням закону про держбюджет. Це не дозволяє аграріям повноцінно планувати свою діяльність із урахуванням державної підтримки. Тож зараз ми працюємо над тим, щоб передбачати держпідтримку на 3-5 років уперед. Це дозволить фермерам планувати свою діяльність у середньостроковій перспективі.

 Створюємо сучасні кооперативи

Окрім державної підтримки для розвитку фермерства не менш важливою  є сільськогосподарська кооперація за зразком країн ЄС, Канади та США. Чинний на сьогодні Закон України «Про сільськогосподарську кооперацію», ухвалений у далекому 1997 році, не дає сільськогосподарським виробникам зрозумілих правил та механізмів кооперації. Комітет з питань аграрної та земельної політики вже підготував до другого читання оновлену редакцію цього закону (законопроект №0856). Він надасть поштовх для створення нових сучасних кооперативів.

Фермери зможуть об’єднувати зусилля та разом закуповувати посівний матеріал, добрива, засоби захисту рослин, пальне, техніку для обробки землі. А це, відповідно, менші витрати та значні заощадження для кожного з них. Члени кооперативів, за зразком розвинених кооперативів інших країн, зможуть будувати кооперативні бази, елеватори для зберігання власної продукції, спільно продавати продукцію на кращих умовах. Більше того, кооперативи зможуть також надавати послуги і тим, хто не є  їхнім членом, таким чином залучаючи додаткові гроші для власного розвитку.

Впевнений: ухвалення цих законодавчих ініціатив, а також активна позиція самих фермерів, дозволить вивести рівень вітчизняного фермерства на якісно новий рівень.


Перегляди: 2
Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: