НОВИНИ

Малина побила ціновий антирекорд

06.09.2023 10:10
Raspberry,Plantation

Учасників українського ринку малини цього тижня не на жарт розбурхали та обурили оголошення про закупівлю малини для заморожування за ціною 12 грн/кг, що еквівалентно 32 центам США або 30 євроцентам за кг. Команда EastFruit зазначає, що дані оголошення розміщували переважно посередники, які планували консолідувати обсяги та перепродати малину на заморозку за вищою ціною, тому вартість сировини для переробників у цьому випадку була дещо вищою, пише agronews.ua.

Однак це призвело до того, що й заморозники теж спробували зменшити закупівельні ціни на малину.

«Потрібно зазначити, що 12 грн. – це не найнижча ціна, яку українським фермерам пропонували за малину у гривні. Влітку 2018 року ціни опускалися навіть до 8 грн/кг, проте, якщо зважати на ціни в доларах США, то сьогоднішні 12 грн еквівалентні 8 грн у 2018 році. Але це не зовсім коректно, тому що доларова інфляція за цей період була дуже високою. Відповідно, 32 центи у 2018 році еквівалентні сьогоднішнім 37 центам. Інакше кажучи, нижній поріг закупівельних цін на малину в Україні в порівнянних цінах на 14% нижчі за антирекорд 2018 року», — каже Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

Детальний аналіз цін за попередні роки можна переглянути у нашому матеріалі «Циклічність цін на малину», опублікованому до початку сезону 2023 року, в якому ми прогнозували саме такий розвиток подій ринку, який спостерігається зараз.

«При цьому у 2023 році є ще одна неприємна для фермерів особливість – навіть у 2018 році ціни на малину ремонтантних сортів були суттєво вищими, ніж ціни на літні сорти. А цього року антирекорд цін досягнуто саме під час збирання осінніх, ремонтантних сортів малини, які ніколи не коштували так мало, як 2023 року», — зазначає експерт.

Експерти EastFruit зазначають, що цей рівень цін на малину в Україні шокує не лише місцевих фермерів, а й фермерів та заморозників в інших країнах Європи. Багато хто з них, як і раніше, не може продати запаси замороженої малини врожаю 2022 року, а також уже сформував запас нового врожаю, закупивши її за цінами не нижче 1,1-1,2 євро за кг. Іншими словами, заморозники в Польщі та Сербії навіть цього сезону платили за сировину в середньому в 2-3 рази більше, ніж заморозники в Україні. Відповідно, вони розуміють, що новий сезон може виявитися не менш складним, ніж попередній, коли більшість із них зазнала збитків, тоді як українські заморозники, здебільшого, отримали прибуток.

«2023 року українські заморозники з високою ймовірністю знову зможуть непогано заробити. Навіть незважаючи на зниження рівня доданої вартості, вони гарантують собі хоч і невеликі, але прибутки. І така стратегія за умов війни може бути цілком виправданою. Залишається сподіватися, що частина заморозників все-таки спробує розширити географію збуту та підвищити присутність на ринку США та Канади, і перші сигнали цього ми вже бачили у першій половині 2023 року. Це вкрай важливо і для українських виробників малини, тому що для країни важливо зберегти потужності заморожування для того, щоб після відновлення світового ринку малини, що неминуче найближчими роками, отримати максимально високу ціну», — каже Андрій Ярмак.Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: