НОВИНИ

Експорт українського насіння сягнув рекордного показника

03.03.2021 09:32
K4OJDOcwhRg1ALZvU51x

Експорт насіння зернових та олійних культур з України у 2020 році сягнув найвищої за часів незалежності позначки у $18,7 млн, майже у півтора рази перевищивши показник 2019 року у $12,7 млн. Про це повідомляє пресслужба Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», пише agronews.ua.

За словами завідувача відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення ННЦ, д.е.н. Олександра Захарчука, такому результату сприяло збільшення торік цін реалізації цього виду агропродукції на світовому ринку.

Хоча у 2020 році Україна експортувала насіння зернових культур на 4 тис. т менше, ніж у 2019 році – лише 12,5 тис. т, внаслідок підвищеного попиту та цін реалізації вдалося досягти рекордних валютних надходжень, зауважив науковець.

У структурі українського насіння експорту зернових та олійних культур традиційно домінує кукурудза. У 2020 році обсяги реалізації насіннєвої кукурудзи на світовому ринку збільшилися проти 2019 року на 65% і склали 7884 т на суму 13,4 млн дол. США. Частка цього виду агропродукції у вітчизняному експорті збільшилася порівняно з 2019 роком на 8 % – до близько 72 %.

Основними країнами – споживачами  насіння кукурудзи є країни СНД:

– Білорусь – 6,1 тис. т на 8,7 млн дол. США (77% від усього експорту),

– Молдова 0,4 тис. т на 1,0 млн дол США;

– Казахстан 0,3 тис. т на 0,6  млн дол США;

– Узбекистан 0,2 тис. т на 0,1  млн дол США;

– Грузія 0,1 тис. т на 0,1 млн дол. США.

Друга група імпортерів насіннєвої кукурудзи, яка демонструє стійку тенденцію до зростання, – країни Європейського Союзу:

– Румунія – 0,7 тис. т на 1,7 млн дол. США;

– Австрія (30 тонн),

– Польща (21 тонн),

– Угорщина (18 тонн),

– Італія (9 тонн)

– Сербія (7 тонн).

Обсяги експорту пшениці та жита у 2020 році залишилися на рівні середньорічних показників продажу збіжжя за останні п’ять років: поставки пшениці склали 2234 т, жита – 1719 т, зазначив експерт.

Україна також реалізовувала за кордон 533 т сої, 457 т сорго, 124 т насіння гречки, 63 т ячменю  та 40 т рису. У 2020 році вперше за кордон реалізовано насіннєвий соняшник – 218 т на суму 1,2 млн дол. США. Це найкращий результат за роки незалежності України.

Торік Україна отримала право вільно конкурувати з найкращими виробниками насіння вітчизняній селекції та іноземним виробникам, що працюють в Україні. Це відбулося завдяки приєднанню до міжнародних схем сертифікації насіння та визнання у 2020 році української системи сертифікації насіння еквівалентною вимогам ЄС, вважає Олександр Захарчук.

Запроваджені 2020 року карантинні та логістичні обмеження, пов’язані з пандемією СОVID-19, надали подальший поштовх розвитку вітчизняного насінництва та іноземних селекційних компаній в межах країни. До прикладу, вітчизняна компанія «Агропродсервіс» вперше експортувала до Європейського Союзу насіння пшениці сорту «Кітрі» першого року сертифікації загальним контрактом на 200 тонн. І хоча це – сорт чеської селекції компанії SELGEN (Прага), вирощений він на українських ланах за ліцензійними угодами з іноземним селекціонером.

Ринок насіння в Україні змінюється і розвивається. У 2020 році виник новий вид продажу – реалізація іноземними компаніями свого насіння, вирощеного в межах нашої держави та підготовленого на насіннєвих заводах, побудованих в Україні. Крім того, наша держава розпочинає використовувати можливість виходу на міжнародні ринки насіння в якості рівноправного партнера. Проте експорт насіння вітчизняної селекції поки що виживає лише за рахунок поставок країнам СНД та, незначною мірою, країнам – членам ЄС, а отже як і у попередні роки очікує на системну підтримку з боку держави, підсумував Олександр Захарчук.

Нагадаємо, що експорт цибулі з України досяг найвищого показника за 5 років.

.


Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: