НОВИНИ

Експерти назвали основні чинники збереження якості насіннєвої картоплі

17.12.2024 19:21
Експерти назвали основні чинники збереження якості насіннєвої картоплі

Вартість посадкового матеріалу – найдорожчий складник загального кошторису вирощування картоплі. І саме посадковий матеріал – це основа продуктивності та якості врожаю. Про це повідомляє techhoriculture, пише agronews.ua.

Читай нас також у Viber та Telegram.

Щоб забезпечити потреби в насіннєвій картоплі, фермери звертаються до виробників насіння в Україні або ж до представників європейських компаній. Нідерланди, Німеччина, Польща – основні постачальники насіннєвої картоплі високих репродукцій. Водночас навіть найдорожчий та найелітніший посадковий матеріал картоплі можна нівелювати за один сезон. Тому варто детальніше розглянути передумови збереження якості посадкової картоплі при її репродукуванні.

Одна з найпоширеніших помилок під час вирощування насіннєвої картоплі – недотримання просторової ізоляції. Виробник, імпортуючи дуже дорогий насіннєвий матеріал з Європи, вже в перший рік репродукування суттєво погіршує його якість, висаджуючи насінну картоплю в одному масиві з товарною.

Чому це небезпечно? Річ у тім, що картопля в процесі росту накопичує різні інфекції, поширення яких збільшується з кожним репродукуванням. І якщо бульби, уражені грибковою чи бактеріальною інфекцією, ще можна відібрати візуально, то ураження вірусними хворобами здебільшого на самих бульбах не проявляється.

Більшість вірусних хвороб передається попелицею та цикадками, які можуть мігрувати на значні відстані. Для того, щоб мінімізувати поширення таких захворювань, посіви з насіннєвою картоплею повинні бути розміщені якомога далі від посівів столової картоплі, городів та дачних ділянок.

Недотримання сівозміни під час вирощування насіннєвої картоплі зумовлює поширення грибкових та бактеріальних хвороб, цистоутворювальної та інших ґрунтових нематод тощо. І якщо у випадку з нематодами повернення картоплі на те ж саме поле можливе не раніше ніж за 10 років, то, щоб уникнути більшості збудників грибних та бактеріальних захворювань, достатньо 4–5 сівозмін. У країнах Європи регламентують саме такі терміни вирощування насіннєвої картоплі.

Густота посадки відіграє істотне значення під час формування правильної структури майбутнього врожаю. Для більшості наявних сортів рекомендована густота садіння становить орієнтовно 36–50 тис. бульб на 1 гектар. Такі норми садіння оптимальні для реалізації потенціалу сортів та отримання максимальної врожайності.

Однак не слід забувати, що при вирощуванні насіннєвої картоплі мета дещо інша: отримати максимальну врожайність бульб середнього розміру, тобто 30–55 мм. Якщо картоплю висаджувати зі стандартною густотою, то в одному кущі будуть формуватися бульби різного розміру, зокрема великі та дуже великі. Використовувати для посадки великі бульби надто складно та дорого, а тому така картопля здебільшого йтиме на столовий ринок.

Тобто за дуже високої собівартості якісна картопля продаватиметься за досить низькою ціною. Уникнути подібних наслідків можливо, якщо під час садіння насіннєву картоплю загустити. У такому випадку частка великих бульб у новому урожаї мінімальна, а частка бульб середньої фракції найбільша.

Яка ж оптимальна густота при вирощуванні насіннєвої картоплі? Залежно від типу ґрунтів, зони вирощування та сорту насіннєву картоплю варто висаджувати з густотою в межах 60–70 тис. шт. на гектар. Тобто, якщо ви вирощуєте картоплю на пісках у зоні нестабільного або відсутнього зволоження, густота садіння насіннєвої картоплі має становити 60–62 тис. шт. на гектар. Якщо ж ви маєте ґрунти якісної структури зі зрошенням або бодай середнім зволоженням, більш оптимальною буде густота посадки в межах 68– 70 тис. шт. на гектар.

Терміни посадки. Для насіннєвої картоплі потрібно забезпечити швидкий і рівномірний старт розвитку. І власне посадку варто проводити, коли ґрунт прогріється, щоб зменшити негативний вплив ризоктонії на врожай. Таким чином, насіннєву картоплю краще висаджувати вже після посадки столової. Крім того, більш пізня посадка дасть можливість проводити десикацію та збирання картоплі також дещо пізніше. А отже, ви зекономите електроенергію протягом періоду зберігання.

Внесення добрив насіннєвої картоплі має більш опосередковане значення порівняно з іншими чинниками вирощування. Що мається на увазі? Головне завдання удобрення – забезпечити достатнє живлення рослин для формування гарного габітусу та належної якості бульб нового врожаю. Оскільки завеликий розмір посадкової картоплі є небажаним, варто зменшити норму азотних добрив.

Загалом при вирощуванні насіннєвої картоплі не доцільно вносити більше ніж 110–120 кг д. р. азоту. Водночас внесення достатньої кількості фосфорних, калійних добрив та мікроелементів дуже добре вплине на розвиток рослини. Скажімо, фосфорних добрив ми рекомендуємо вносити +10–15 % до потреби. Це дасть можливість рослині сформувати кращу кореневу систему та збільшити кількість бульб на кущ. Застосування мікроелементів та амінокислот «по листу» дозволить зберігати посадки зеленими максимально довго.

Якісний захист рослин від шкідників та хвороб – важливий складник репродукування насіннєвої картоплі. Тому виробник повинен дуже ретельно підійти як до планування системи захисту загалом, так і до дотримання цієї системи.

Перегляди: 7


Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: