ВАЖЛИВО

Земельна реформа та децентралізація: нові виклики та можливості

15.06.2021 15:03
image0 (11)

8 червня в Києві відбувся IV Агрополітичний форум в рамках 33-ї Міжнародної агропромислової виставки AGRO-2021. Міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко, народні депутати Олександр Корнієнко, Мар’ян Заблоцький, грузинський та український політик Михайло Саакашвілі та інші поважні спікери висловлювали свої думки з приводу розвитку аграрного сектору в Україні, розвіювали міфи про відкриття ринку обігу сільськогосподарських земель, вели активний відкритий діалог з учасниками форуму щодо проблемних питань різних галузей сільського господарства. Про це повідомляє agronews.ua.

Україна потребує запровадження єдиного Земельного кодексу

Після прийняття Закону України «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» № 1423-IX (законопроект № 2194), Україна потребує запровадження єдиного Земельного кодексу.  Про це під час IV Агрополітичного форуму в рамках 33-ї Міжнародної агропромислової виставки AGRO-2021 розповів народний депутат України, голова підкомітету з питань місцевих податків і зборів Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Мар’ян Заблоцький.

“Моя наступна мрія – це створення єдиного Земельного кодексу, таких як Податковий кодекс та Бюджетний кодекс. Думаю, за рік-два ми вийдемо на нову редакцію цього кодексу. Це буде ще один 2194, можливо, такий же фундаментальний”, – повідомив народний депутат.

Він додав, що в Україні існує Земельний кодекс, але до нього ще 13 інших земельних законів, що уповільнює роботу фахівців.

Подальша реформа місцевого самоврядування та децентралізація

Принциповою умовою діючої влади було те, що державною землею, тією, що є не в приватних руках, мають розпоряджатися громади.  Саме громади мають визначати, що робити з землею.

«Ми вважаємо, що це дуже потрібно. Навколо цього насправді пов’язано кілька важливих реформ, це не лише земельна реформа, а й реформа децентралізації. Це логічно не лише з точки зору адміністрування, але й для розвитку села загалом»,- коментує Олександр Корнієнко, Голова підкомітету Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

Він розповів, що зараз розвитком села займаються багато державних структур. Адже влада хоче реалізувати амбітний проєкт – зробити село щасливим.

Нагадаємо, в Україні запроваджують програму реформування сільської місцевості. Реалізація проекту «Нове село» допоможе відновити українські села та життя в них.

«Для відродження українського села насамперед необхідно подбати про робочі місця та відновлення інфраструктури в сільській місцевості, і в цьому напрямку вже розпочалася робота.  Щасливе село неможливе без зрозумілої ресурсної бази для його розвитку, молоді, національної візії, чим має займатися село. Також воно не буде щасливим без конкретного покрокового плану дій», – розповів народний депутат.

Він зауважив, що окремо для села також розробляються економічна програма, програма з розвитку АПК, пов’язана з малими фермерськими господарствами та їхньою підтримкою, програма розвитку тваринництва.

Історичні події, що вплинули на фермерство та аграрну сферу в цілому

За останні півтора роки завдяки президенту Володимиру Зеленському в Україні відбулося кілька історичних подій, які мають вплив на фермерство та аграрну сферу в цілому.

«Коли кажуть, що зараз будуть продавати українську землю, а що до Зеленського не продавали? Ви знаєте, що місцеві бюджети втрачають багато коштів через відсутність легальних правил гри на земельному ринку. Я знаю, що дуже багато фермерів бояться цих нововведень ( земельної реформи),  тому що мало було хороших нововведень – реформ за останні 30 років. Люди бояться юридичних неприємностей, рейдерства, вони бояться не отримати доступ до фінансування,  вони бояться залишитися без землі. Тобто раніше вони виживали, оскільки знали вже правила гри та якось прилаштовувалися до них»,-  розповів Михайло Саакашвілі.

Він додав, щоб в  подальшому такого не було, повинні бути прозорі правила гри і щоб людина могла твердо стояти на ногах. Повинні бути нормальні суди, поки їх не буде, буде рейдерство.

“Ми знаємо про всі складнощі української бюрократії, яка працює для створення проблеми, а не їх вирішення. Ми тут для того, аби змінювати закони та застарілі системи. Я дуже радий, що зараз  є чудова команда, які оперативно реагують на всі зміни”, – резюмував Саакашвілі.

Фактично ринок землі існував, а імітація того, що ніби нічого насправді не відбувається, тільки шкодила

Безумовно найважливішим питанням цього року є реалізація земельної реформи шляхом скасування мораторію, який фактично був умовною фікцією. Про це під час IV Агрополітичного форуму в рамках 33-ї Міжнародної агропромислової виставки AGRO-2021 розповів Міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко.

«Усі прекрасно знаємо, що мораторій існував для окремої групи людей. Мільйонами гектарів земель у правовому статусі селянського господарства здійснювалися транзакції купівлі, продажу, вільного дарування, відчуження на юридичні особи. Фактично ринок землі існував, а імітація того, що ніби нічого насправді не відбувається, тільки шкодила»,- коментує Лещенко.

Він додав, що наразі унікальний період, коли Комітет Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин знаходиться у повній синхронізації з Міністерством аграрної політики та продовольства України.

«На тридцятому році незалежності країна заслужила, щоб земельна реформа відбулася. У цьому році ми активно хочемо запустити роботу земельної реформи не словом, а ділом…  Якщо і є ризики, ми завжди допрацюємо, обговоримо і рухатимемось далі”, – завершив свою думку Міністр.

Читайте також: в Україні молодь активно долучається до розвитку агросектору.


Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: