НОВИНИ

Дефіцит елеваторних потужностей в Україні сягає близько 20 млн тонн

19.12.2019 10:21
farmer_07_2019_2

В Україні лише 100-150 елеваторів мають можливість забезпечити зберігання відповідно до нинішніх запитів ринку. Про це розповідає «Бізнес».

«Україна потребує будівництва додаткових 300−400 елеваторів, а це $5−8 млрд інвестицій. Нині по країні налічується загалом 1237 зерносховищ, що забезпечують 49 млн т одночасного зберігання зернових», — зазначає Микола Горбачьов, голова «Української зернової асоціації».

Найбільші можливості для зберігання мають центральні та південні регіони: в лідерах Одеська та Полтавська області з потужностями в 4,9 млн т і 4,8 млн т відповідно. А от на сході та півночі елеваторів традиційно менше. Наприклад, у Чернігівській області ємність елеваторів становить 2,1 млн т, у Житомирській — 1,2 млн т

«Адже левова частка існуючих потужностей морально і фізично застаріла. Та й розпорошеність елеваторів по країні нерівномірна. Є регіони, де їх мало, як-от у Рівненській, Львівській чи Херсонській областях. До того ж здебільшого вони являють собою склади підлогового зберігання, де дуже важко забезпечити належну якість та кількість зернових. За даними Української зернової асоціації, капітальної реконструкції потребують 70% зерносховищ, і лише 100−150 елеваторів мають можливість забезпечити зберігання відповідно до нинішніх запитів ринку», — стверджує експерт.

Наразі в Україні представлені елеватори різних типів:

Заготівельні елеватори приймають зерно, очищують його від різного роду домішок, сушать і відвантажують споживачеві. Ємність такого устаткування становить 15−100 тис. т одночасного зберігання.
Виробничі елеватори зводяться при млинах, круп’яних, комбікормових, крохмалепатокових заводах і готові приймати 10−150 тис. т збіжжя.
Лінійні елеватори переважно призначені для тривалого одночасного зберігання зерна в обсязі 100−150 тис.т.
Перевалочні та портові елеватори, які будують на великих залізничних станціях, у морських портах. Їхні можливості одночасного зберігання зернових коливаються в межах 50−100 тис.т.
«Попри поступове збільшення кількості елеваторів у регіонах України, проблема їхньої нестачі не вирішується. Справді, серйозним є нині фактор зношеності старих елеваторів підлогового типу. За нашими підрахунками, дефіцит елеваторних потужностей в Україні сягає близько 20 млн т, проте ця цифра дуже відносна і вкрай динамічна. Адже урожайність росте, а разом з нею змінюються й потреби в ємностях зберігання. Особливо у тих господарств, які працюють над її підвищенням», — коментує Іван Кунь, власник інжинірингової компанії «Інтерпроект GmbH».


Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: