НОВИНИ

Чого очікувати фермерам напередодні весняної посівної кампанії кукурудзи

21.11.2020 07:01
si_foton_0

Згідно з офіційною статистикою, в поточному році фіксується деяке скорочення імпорту насіння кукурудзи в Україні. Здавалося б – чергові сезонні коливання. Однак деякі учасники ринку почали озвучувати свої побоювання щодо можливої ​​нестачі посівного матеріалу кукурудзи на українському ринку для сівби під урожай-2021. Чого варто очікувати українським фермерам напередодні весняної посівної кампанії розповіли представники одних з найбільших виробників насіння кукурудзи, а також виконавчий директор Насіннєвої асоціації України. Про це повідомляє ІА “АПК-Інформ”, пише agronews.ua

Згідно статистики, за січень-листопад поставки насіння кукурудзи в Україну скоротилися до 18,8 тис. тонн проти 25,5 тис. тонн. За цей період тільки в березні помітна підвищувальна динаміка закупівель.

На думку виконавчого директора Насіннєвої асоціації України Сюзанни Григоренко, також можна очікувати, що більш активні терміни постачання посівного матеріалу, які починалися раніше в листопад-грудні, в поточному сезоні будуть трохи зміщені.

«Звичайно, на тлі неврожаю як в Україні, так і у Франції і Румунії, звідки традиційно завозилася певна частка цього насіння, є певні застереження, проте компанії-виробники не поспішають, оцінюють і продовжують процес виробництва посівного матеріалу. З досвіду, який ми вже маємо з попередніх років, як такого дефіциту посівного матеріалу кукурудзи на початок березня очікувати не варто. Однак сільгоспвиробникам необхідно заздалегідь подумати про запити щодо якихось певних нових гібридів, які можуть не завжди постачатися на ринок у великих обсягах.

Не варто також забувати про те, що в Україні постійно збільшується власне виробництво насіння кукурудзи, за рахунок його локалізації міжнародними компаніями. Менша частка імпорту насіння буде компенсована українською продукцією», – підкреслила С.Григоренко.


Скорочення імпорту насіння в Україну з Франції в зв’язку з неврожаєм, викликаним найгіршими погодними умовами за останні 5 років, підтвердили в компанії MAS Seeds.

«Хоча продажі MAS Seeds в Україні не залежать від імпорту, оскільки 90% всього обсягу насіння кукурудзи виробляється в Україні і допрацьовується на своєму заводі в Дніпропетровській обл., відзначається дефіцит і українського виробництва також», – повідомила Ольга Молокович, начальник відділу маркетингу компанії.

На даний момент в MAS Seeds констатують високий попит на насіння кукурудзи популярних гібридів у фермерів і активність закупівель офіційними дистриб’юторами. Особливо високим попитом користуються гібриди з середньораннім ФАО, такі як MAS 25.F (ФАО 250), MAS 24.C (ФАО 280), MAS 36.А (ФАО 300), в зв’язку з їх доведеною продуктивністю.

«Великий інтерес викликає також новинка цього сезону, середньостиглий гібрид кукурудзи MAS 34.B (ФАО 330), завдяки відмінним показниками зі стійкості до стресу і швидкій вологовіддачі, які фіксувалися регіональними представниками MAS Seeds на демонстраційних посівах в цьому році по всій Україні», – уточнила О. Молокович.


У компанії «Лімагрейн» скорочення постачання посівного матеріалу кукурудзи також пов’язують з наявними перехідними запасами насіння на українському ринку, які зменшилися, однак все одно ще є і впливають на ринок.

«Причиною є і несприятливі погодні умови в 2020 році в деяких регіонах Європи, які є основними виробниками насіння. Можна очікувати зменшення імпорту до 10-20% з деяких гібридів кукурудзи. На сьогоднішній день відчуваємо певне зміщення попиту з боку споживачів до гібридів з ФАО менше 300, а тут Лімагрейн є що запропонувати фермеру: і легендарний Адевей, і ЛГ30273, і новинка сезону 2020 року – гібрид ЛГ31272», – додали в компанії.Як вважає Сергій Косолап, маркетинг-директор департаменту насіння компанії «Сингента», учасники українського ринку вже не один раз переживали ситуацію, коли був досить великий дефіцит кукурудзи, і навпаки.

«До того ж, ні для кого не секрет, що всі основні гравці ринку намагаються організувати виробництво насіння кукурудзи в Україні. Адже завдяки цьому, в першу чергу, вирішується питання логістики, термінів доставки. Плюс до всього, останніми роками більше ризиків недоотримання врожаїв через погодні умов спостерігається в Європі, ніж в Україні. Тому, те скорочення імпорту насіння кукурудзи, яке ми сьогодні бачимо, обумовлено більшою концентрацією виробництва насіннєвого матеріалу всередині країни. Відповідно, потреба в імпорті зменшується. Підкреслю, що відбувається це не через те, що ринок перестав цікавитися кукурудзою або вирощувати її, а тому, що істотно зросло локальне виробництво, яке в значній мірі задовольняє попит усередині країни.

Другий момент – це ситуація, яка складається з озимою сівбою в Україні. Адже, як відомо, під урожай наступного року «недосіяною» озимими залишилася чимала площа (понад 300 тис. га). Плюс до цього, багато фермерів, які все ж встигли провести посівну кампанію, через погодні умови не отримали нормальних сходів. Також, згідно з багаторічною статистикою, ми можемо очікувати і втрату частини посівів після зимового періоду. За рахунок всього цього варто очікувати від 0,5 млн до 0,7 млн ​​га додаткових площ під сівбу ярих культур навесні-2021. Можливо, буде деяке збільшення площ під горохом, соєю, але, думаю, що фокусними культурами все ж будуть соняшник і кукурудза. Свою лепту внесуть і ціни на зерно, оскільки з кукурудзи ми повертаємося до максимальних цін, які фіксувалися на ринку в 2011/12 МР і доходили до $300 за тонну. Розуміючи ситуацію, закономірно, що сільгоспвиробники набагато раніше почали цікавитися насінням кукурудзи і соняшнику.

На сьогоднішній день на українському ринку дефіциту насіння кукурудзи, який був в 2011-2013 рр., ми точно не прогнозуємо. Але в зв’язку з важливими факторами, про які ми говорили раніше, – вільні площі від недосіву/втрати озимих культур, можливе збільшення ринку самої кукурудзи і її рентабельність – збільшується і попит на насіння основних культур. Природно, жодні плани виробництва не встигнуть миттєво покрити попит, який різко зріс в швидких ринкових змінах. Скоріше матиме місце невеликий дефіцит самих популярних і затребуваних продуктів, але в цілому аграрії будуть забезпечені посівним матеріалом з всіх основних культур», – поділився своєю думкою С.Косолап.

Те, що останніми роками Україна помітно знизила імпорт насіннєвого матеріалу кукурудзи, є відмінним сигналом для виробників насіння, адже інтерес фермерів до даної культури тільки зростає. Як і зростає довіра аграріїв до продукції, випущеної в Україні.

Прогнозування на сьогоднішній день стає все більш цікавою справою, адже в будь-який момент в нього може втрутитися непередбачуваний фактор, як погодний в поточному році, який рознесе плани виробництва 100+ млн тонн сільгосппродукції. Тому акуратно висловимо свої очікування на те, що насіння бажаних культур вистачить усім, нехай тільки до їх посівів буде прихильною природа.


Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: