ВАЖЛИВО

Через підрив Каховської ГЕС втрати врожаю пшениці можуть сягати 15%

20.06.2023 12:49
harv545

Точні обсяги збитків, завданих сільському господарству південного регіону та загалом України через підрив Каховської ГЕС, будуть підраховані пізніше. Наразі зрозуміло, що залиті угіддя навіть після сходження води не будуть оброблятись щонайменше до кінця року. А втрати загальноукраїнського врожаю пшениці цьогоріч сягатимуть 10-15%. Про це в ефірі Телеканалу «Київ» розповів Григорій Шамрицький, заступник голови Всеукраїнського Конгресу Фермерів, голова Конгресу Фермерів Полтавщини, пише agronews.ua.

Передусім він привітав усіх аграріїв із Днем фермера, що відзначається утретє в історії Незалежної України, два рази з яких припали на період повномасштабного вторгнення.

Він зауважив, що в ці нелегкі для вітчизняного фермерства часи додалась іще одна проблема, що також стала наслідком російської агресії. Наразі Україна оговтується від наслідків підриву ворогом Каховської ГЕС, що завдало значного удару й агросектору — передусім південного регіону.

«На сьогодні затоплено близько 10 тис. га сільгоспугідь. Постраждали агропідприємства, постраждала уся меліоративна інфраструктура як безпосередньо Херсонщини, так і сусідніх областей. Збитки ж, завдані фермерським господарствам, сільськогосподарській галузі та державі, будуть підраховані —  з часом. Найімовірніше, вони можуть сягати мільярди доларів», — зазначив Григорій Шамрицький.

Він додав, що сільське господарство Херсонської області орієнтоване на вирощування пшениці, соняшника, баштанних культур, овочів. Точних цифр втрат щодо обсягів виробництва цих культур поки що вказати неможливо. Називають, зокрема, втрату приблизно 10-14% від загального урожаю овочів. Пшениці буде недоотримано в межах 10-15%.

«Вода наразі сходить, що дає можливість попередньо проаналізувати стан справ у полях, але однозначно — де була повінь, усе знищено. Коли на таких угіддях можна буде відновити сільгоспвиробництво, поки не зрозуміло. Щонайменше до кінця року вони вже не будуть оброблятися — я упевнений», — зауважив експерт.

За його словами, окрім пошкодження родючого шару ґрунту, знищення посівів і забруднення полів шкідливими речовинами, є ще одна загроза — чимало територій навколо ГЕС було заміновано. І повінь рознесла вибухонебезпечні предмети, які спливають або осідають у тому числі на залитих угіддях. Тому після сходження води потрібна буде перевірка фахівцями-вибухотехніками, перед тим як заходити на такі поля. Це на додачу до тих 470-480 тис. га територій, що заміновані у ході бойових дій.

«Нещодавно ми повернулись Херсонської області, куди їздили з допомогою для колег-аграріїв. Бо Всеукраїнський Конгрес Фермерів , як спільнота, завжди допомагаємо один одному упродовж року та у скрутних ситуаціях, в усіх регіонах, де є потреба. Цього разу на Херсонщину відвозили воду та іншу гуманітарну допомогу. При цьому ми розуміємо, що держава зараз поки що лише розробляє механізми компенсацій і допомоги постраждалим. Але точно порахувати, оцінити, що відбулось, наскільки велике лихо спричинив підрив Каховської ГЕС, на цей момент неможливо. Я впевнений, що допомога аграріям буде, але тоді, коли держава остаточно підсумує, в яких обсягах і яких напрямах вона потрібна», — наголосив Григорій Шамрицький.Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: