НОВИНИ

Бізнес закликає напрацювати збалансований закон «Про ринок деревини»

09.04.2021 16:01
Les-letom-900x500

8 квітня відбулась пресконференція, присвячена необхідності розробки та прийняття закону «Про ринок деревини», який би стимулював розвиток вітчизняної деревообробної промисловості. Представники бізнесу та експертної спільноти обговорили проблеми ринку та критичні положення, що мають бути враховані при розробці нового актуального регулювання ринку деревини. Про це повідомляють у пресслужбі асоціації, пише agronews.ua.

Як повідомляють компанії-члени Комітету деревообробної та меблевої галузі Асоціації,  підприємства деревообробної галузі працюють в умовах гострого дефіциту сировини, що стримує розвиток виробництва, призводить до втрати ринків збуту, скорочення персоналу та у комплексі створює низку негативних наслідків для економіки.

Євген Кузьменко, менеджер комітетів Європейської Бізнес Асоціації:

“Головними проблемами ринку, про які сьогодні зазначають деревообробники, є відсутність плану проведення аукціонів та проведення аукціонів з порушеннями норм регламентів, завищення стартових цін на аукціонах та випадки невиконання держлісгоспами зобов’язань з поставки сировини згідно з укладеними договорами за результатами аукціонів, що призводить до фактичного зриву виробничих програм підприємств та невиконання зобов’язань з поставки продукції клієнтам”.

Така ситуація, на думку експертів Асоціації, пов’язана із недосконалим регулюванням питань продажу необробленої деревини та контролю за її реалізацією.

Відповідно до постанови Уряду №1178 з 1 лютого 2020 року до 1 квітня 2021 року 25% щомісячних запланованих обсягів заготівлі необробленої деревини мало реалізовуватися державними лісогосподарськими підприємствами – учасниками відповідного експериментального проєкту – через електронну торгову систему «ProZorro.Продажі», а за умови невідповідності постійного лісокористувача і лота встановленим критеріям – через інші електронні аукціони. Наразі ж проходить погодження у ЦОВВ проєкт постанови КМУ, яким пропонується реалізовувати необроблену деревину виключно через електронні аукціони, крім обмеженого кола випадків, на платформі «ProZorro.Продажі».

Представники Комітету Асоціації, підтримуючи в цілому необхідність підвищення прозорості на ринку деревини, хотіли б звернути увагу, що механізм продажу деревини, передбачений Постановою №1178 та з урахуванням запропонованих до неї змін, має суттєві недоліки та потребує доопрацювання. Доопрацювати необхідно і законопроєкти «Про ринок деревини» №4197 та №4197-1, зареєстровані у Верховній Раді.

Богдан Цуприк, Голова Комітету деревообробної та меблевої галузі Європейської Бізнес Асоціації:

“Встановити системні правила гри на ринку деревини має спеціальний закон про регулювання ринку деревини. Однак подані до Парламенту законопроєкти є вкрай недосконалими і потребують суттєвого доопрацювання спільно з представниками профільних асоціацій меблевиків та деревообробників. У чинних редакціях законопроєкти не вирішують проблем галузі, а навпаки, створюють нові труднощі і ризики для розвитку всього вітчизняного виробництва, що суперечить національним інтересам України”.

Саме тому Асоціація звернулась до Прем’єр-міністра України, Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України, низки народних депутатів з обґрунтуванням своєї позиції та пропозиціями щодо покращення цих нормативних актів. 

Збалансований законопроєкт «Про ринок деревини» має базуватися на наступних принципах функціонування ринку.

По-перше, варто передбачити можливість продажу деревини, як на умовах аукціонів, так і за довгостроковими (річними) договорами та за каскадним принципом проведення аукціонних торгів. Це гарантуватиме першочерговий доступ до сировини реальних виробників, стимулюватиме поглиблену переробку деревини та ефективне використання лісових ресурсів.

По-друге, необхідно встановити прозорий механізм формування собівартості необробленої деревини або ж стартової ціни лота, який має обов’язково враховувати реальну ситуацію на ринку готової продукції.

По-третє, власні деревообробні підрозділи державних лісогосподарських підприємств мають брати участь у процесі закупівлі деревини на рівних умовах з усіма деревообробними підприємствами.

І на додачу, слід встановити дієві заходи відповідальності за порушення правил торгів як для продавців, які не викуповують придбану на аукціонах деревину, при цьому завищуючи на неї ціну, так і для державних лісогосподарських підприємств за невиконання договорів поставки деревини, придбаної за результатами аукціонів.

Комітет деревообробної та меблевої галузі Асоціації пропонує надати свою експертну підтримку під час розробки та обговорення законопроєкту «Про ринок деревини» для напрацювання документу, який сприятиме комплексному розвитку деревообробної галузі.

Нагадаємо про проблеми, які гальмують розвиток річкових перевезень в Україні.


Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: