ПУБЛІКАЦІЇ

Бізнес на черв’яках: яз заробити на переробці перегною

10.01.2019 14:15

В Україні набуває популярності вирощування дощових черв’яків (вермикультура). Поряд з великими підприємствами, які вже досить давно в промислових масштабах займаються виробництвом на вермифеомах біодобрив на продаж, з’являються ентузіасти-любителі, які вирощують та реалізують маточне поголів’я черв’яків.

Невеликі вермиферми для покриття власних потреб в біодобривах дедалі частіше засновують сільськогосподарські виробники, що спеціалізуються на вирощуванні екологічно чистої продукції.

При цьому, в США, які були першопрохідцями в розведенні дощових черв’яків на спеціальних фермах, сьогодні процес переробки органічних відходів (в першу чергу гною) на біогумус за допомогою черв’яків вже давно поставлений на промислові рейки. У країні налічується багато великих тваринницьких ферм, де весь перегній переробляють за допомогою цієї вермикультури.

При правильній організації вермикультура здатна приносити непогані доходи.

Про те, як налаштувати бізнес з вирощування черв’яків – у публікації Agronews.

Три напрямки бізнесу

Перед тим як почати вирощувати черв’яків треба чітко зрозуміти для себе, яким з трьох можливих напрямків ви хочете займатись.

Перший напрямок – це розведення черв’яків для продажу їх маточного поголів’я. Слід зазначити, що цей вид бізнесу найпростіший і найменш затратний.

Однак, він приносить і найменші доходи. Для того, щоб почати розводити дощових черв’яків не треба шукати землю для обладнання компостних ділянок, заготовляти великі запаси корму для черв’яків та купувати устаткування для просіювання. Для цього виду бізнесу достатньо взяти ящик, засипати в нього компост з органічних решток і поселити в нього бодай одну сім’ю черв’яків, яка згодом розмножиться і надлишкове поголів’я можна буде вигідно продати.

Другий варіант черв’якового бізнесу більш складний і пов’язаний з виробництвом біогумусу – натурального добрива, що містить велику кількість ферментів, вітамінів та амінокислот.

Такий біогумус з вермиферм використовується для виробництва суміші для теплиць та вирощування розсади, як біoдoбривo при закладанні cадів та ягідників, а також для підживлення дoрocлих садів.

Третій напрям полягає у переробці надлишку черв’яків, які виникають при розмноженні, на суху біомасу, що йде в якості добавок до класичних кормів для підкормки домашньої птиці. Цей вид бізнесу поряд з другим пунктом є найбільш прибутковим.

Найдоцільніше створювати ферму, яка поєднає всі три напрямки виробництва.

Як облаштувати вермиферму

Експерти зазначають, що для комерційного розведення підходять тільки два види дощових черв’яків – це «Червоний каліфорнійській черв’як» і черв’як «Старатель». Звичайні дощові черв’яки, які водяться в Україні в природньому середовищі, не дуже підходять для промислового розведення.

«Червоний каліфорнійський» черв’як більш вибагливий до температурного режиму. Якщо про нього не подбати у холодну пору, він загине. Вид «Старатель» менш примхливий до погодних умов і більше підійде для України.

Якщо ви вирішите зайнятись вирощуванням черв’яків для виробництва біогумуму, після придбання маточного поголів’я вам доведеться подбати про облаштування «робочих місць» для черв’яків.

Черв’яків розводять у спеціальних буртах, які заповнюють компостом з органічних відходів. Бурти облаштовують або на відкритих земельних ділянках, або у теплицях на випадок, якщо біогумус і черв’яки знадобляться взимку.

У якості компосту використовують перегній великої рогатої худоби, свиней, овець, послід птахів, кроликів, а також траву, листя та овочеві залишки.

На отримання біогумусу в результаті переробки черв’яками органічних відходів йде рік.

Восени з буртів вилучається робоча популяція черв’яків і вибирається готовий субстрат за допомогою спеціальної техніки (навантажувача) або ручного інструменту, а на звільнене місце накладається новий шар «їжі» для черв’яків завтовшки 25-30 см, популяція вермикультури повертається назад. Бурт поливається водою та вкривається від сонця та висихання – і розпочинається новий річний технологічний цикл.

Зимують черв’яки в буртах, які утеплять опалим листям чи соломою.

Дохідність бізнесу

За словами експертів, 1 тонна гною, з якої можна виробити 400 кг біогумусу, в середньому обходиться 250 гривень. При цьому тонна біогумусу в середньому коштує вже 4 тис гривень.

Підприємства, які продають маточне поголів’я черв’яків «Старатель», що найбільш підходять для українських умов, стверджують, що сім’я з 1,5 тис таких черв’яків, заселена на 2-х квадратних метрах компосту має напрацювати 2 тонн біогумусу за сезон.

Вартість черв’яків — від 400 до 550 гривень за сім’ю.

Сім’я складається з не менше 2000 штук особин. Маточне поголів’я черв’яків складається з:

– дорослі черв’яки – 10-25%;
– мальки черв’яків – 60-80%;
– кокони черв’яків – 10-15%.

Загалом вермибізнес підійде як невеликим фермерам, так і великим виробникам.

Вирощуванням маточного поголів’я можна зайнятись навіть у підсобному господарстві.

Експерти зазначають, що вермикультура не є швидким видом бізнесу. Не дивлячись, на те, що він не потребує великих вкладень одразу, швидких доходів він також не принесе. Тільки на першопочатковий розвиток може піти декілька років.

Щоб не прогоріти варто замовити детальний бізнес-план з облаштування вермиферми у підприємств, які вже мають великий досвід на цій ниві.


Перегляди: 2
Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: