Європейський досвід: сільське господарство по-баварськи  Скасування відшкодування ПДВ при експорті олійних: аргументи прибічників Від сировинної України до інноваційної  Чи будемо з врожаєм: як затяжна зима вплинула на посівну 2018  Чорніше чорного: найдорожча курка несе чорні яйця  Європейський досвід: сільське господарство по-баварськи  Монополія на ринку азотних добрив призводить до значних втрат аграріїв Вільна ніша – як заробити на вирощуванні ожини   Українські аграрії використовуватимуть передові технології захисту рослин  7 лайфхаків, як вберегтися від аграрного рейдерства  Чи бути українському равлику в шоколаді? Добре там, де нас немає, або історія успіху оливкового бізнесу Чи не ворог держава українському фермерові?  Відгодівля та переробка ВРХ: Як заробити у найбільшій вільній ніші українського агробізнесу? Компанія UKRAVIT постійно рухається вперед, створюючи нові інноваційні продукти Контроль шкідників за європейськими стандартами: Pest-control  Виробник насіння майбутнього збільшує інвестиції в Україну уже сьогодні  Страхування має бути необхідною умовою при розвитку бізнесу кожного садівника  Олександр Марюхніч: “Якщо прагнеш змін – почни з себе”   Ринок зерна України: від експорту сировини до готової продукції     Як захистити врожай ріпаку озимого? Поради спеціаліста   VELES AGRO – український бренд європейської якості підкорює «Битву Агротитанів»     VELES AGRO ТЕХНІКА, ЩО ЛАМАЄ СТЕРЕОТИПИСубсидування - найбільш поширений шлях підтримки державою агрострахування в світіІсторія агроуспіху: DuPont PioneerЗахистити зібраний врожай від гризунів допоможуть ефективні родентициди від Групи компаній UKRAVITАнна Бабіч: Аби вижити в умовах непередбачуваного ринку, агрокомпаніям варто зрозуміти "силу багатьох"Компанія МАЇС презентувала оновлену лінійку гібридів кукурудзи під час семінару на ЧеркащиніАграрію важливо раціонально використовувати пестициди та агрохімікати для збереження власного врожаюПерепади температури негативно вплинули на майбутню врожайність пізніх ярих культурЗворотній зв’язок із фермером: Група компаній UKRAVIT взяла активну участь у Днях поля по всій території України

 

Чи загрожує Україні "гречана криза"

18 травня 2018
Переглядів:
1964
382.jpg

РФ постачає в Україну крупу гречки низької якості через Казахстан. Але заборона постачань може накрутити ціну на крупу до 80 грн/кг

«Гречана криза», що вибухнула в 2011 році, яку довелося спішно гасити імпортом з Китаю, довела, що самий утилітарний товар може спровокувати проблему національного масштабу.

У 2018 році посівні площі під гречкою в Україні прогнозуються на рівні 150,9 тис. га, що на 4% більше, ніж в минулому році (145 тис. га). Станом на 15 травня 2018 вже посіяно 52,3 тис. га або 35% до прогнозу.

Чому, попри благополучні баланси, на ринку спостерігається напруга — розповідає Сергій Громовий, виконавчий директор «Міжнародної асоціації гречки».

Ринок гречки в Україні дефіцитний. Виробництво в середньому становить 150-200 тис. тонн, при рекомендованому рівні споживання — на рівні 300 тис. тонн (відповідно до нормативів, передбачених для харчування — 7 кг на людину). Якщо додати сюди експортний потенціал, а це ніяк не менше 200 тис. тонн, то в цілому планові показники по галузі виробництва гречки повинні бути 500 тис. тонн і для цього потрібно засівати 250-300 тис. га.

Цей рівень цілком посильний: у 2000 році гречка вирощувалася на площі 574 тис. га. Причина більш ніж дворазового зниження посівних площ і виробництва — скорочення рентабельності внаслідок неконтрольованої до останнього часу внутрішньої кон’юнктури. Загальні витрати на вирощування гречки становлять 8000-10000 грн/а в середньому для виробника, де орієнтовно 5000 грн — орендна плата за землю, 3000 грн — вартість насіння і 2000 грн — це вартість технологічних елементів (посів, збирання, зберігання, добрива і т.д.).

Врожайність минулого року становила 1,1 тонни з гектара. Ціна за рік впала втричі. Якщо рік тому вона була 15 тис. грн за тонну зерна, то зараз 5 тис. грн за тонну. За даними Держстату України по 2017 року обсяг імпорту зерна гречки в Україні склав 15,9 тис. тонн, з яких 12,7 тис. тонн — з Російської Федерації. Крім того, імпортовано 19,7 тис. тонн крупи гречки, з яких 17,3 тис. тонн з Казахстану. Фактично це товар російського виробництва. Шляхом реекспорту обходять постанову Кабміну №1147 від 2015 року, яким заборонено ввезення крупи гречки з РФ (зерно при цьому дозволено до ввезення).

Крім обмеження інтересів внутрішніх виробників, цей імпорт небезпечний ще й тим, що він низької якості. Перевірки імпортних казахських (а фактично — російських) партій показали, що крупа не відповідає нашому ДСТУ 4524: 2006 «ГРЕЧКА Технічні умови». Це сміття, яке навіть за механічними показниками не відповідає цьому ДСТУ. Там немає ніякої поживної цінності — вона пересушена.

Чи потрібна особлива державна підтримка виробникам гречки? Однозначно, потрібна. Ми пропонуємо внести зміни в Закон України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» передбачивши виділення коштів на дотації сільгоспвиробникам з розрахунку на гектар посіву гречки не менше 5000 грн/га при обов’язковому застосуванні при посіві вітчизняного насіння високих генерацій і при цьому передбачити відшкодування сортнадбавки на придбане насіння. Також потрібно для підтримки виробників гречки:

– внести зміни до постанови КМУ №1147 від 30.12.2015 року. «Про заборону ввезення на митну територію України товарів, що походять з Російської Федерації» і доповнити перелік товарів такими позиціями: Зерно гречки, насіння гречки УКТЗЕТ 1008100000; Крупа гречана лущена УКТЗЕТ 1104291700; Крупа гречана січка УКТЗЕТ 1104290800.

– почати проведення антидемпінгового розслідування проти РФ і Казахстану про постачання зерна і крупи гречки.

– залучити до виробництва гречки мережу державних підприємств Національної академії аграрних наук та Мінагропроду, міністерства освіти, міністерства оборони, міністерства економіки на площі не менше 5% сівозміни.

– передбачити закупівлю гречки врожаю 2017-2018 рр. в Аграрний фонд.

Ще раз підкреслюю, що від держави вимагається заборона імпорту зерна гречки з РФ або Казахстану, і навіть з митної території Євразійського союзу в цілому. Тоді можна врятувати галузь. Якщо буде прийнято рішення про заборону постачань зерна гречки з РФ в Україну, то ціна на гречку буде 80 грн/кг. При збереженні статус-кво ціна впаде з нинішніх 12 грн/кг до 8-10 грн/кг. Який прогноз для галузі на 2018 рік? Скажу коротко — я песиміст.

За матеріалами: agroinsider.com.ua

18 травня 2018 08:30
переглядів:
1964
Додати коментар
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.