ІНТЕРВ'Ю

Віктор Шеремета: Ми готові відстоювати інтереси малих та середніх сільгоспвиробників

09.01.2018 20:37
 • Заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Віктор Шеремета був призначений на свою посаду нещодавно – на початку жовтня минулого року. В МінАПП йому доручено керувати напрямком розвитку та підтримки фермерських господарств. Одразу після свого призначення ним було зроблено заяву, яка досить неоднозначно сприйнялася у аграрних колах – Шеремета запропонував вдвічі скоротити розмір державної цільової дотації фермерам в проекті бюджету на 2018 рік. ІА AgroNews.ua вдалося поспілкуватися з заступником Міністра та дізнатися про його бачення розподілу держпідтримки фермерських господарств, взаємодії з профільними асоціаціями фермерів та плани на найближче майбутнє на своїй посаді.

  ІА AgroNews.ua: Вікторе Васильовичу, розкажіть, які пріоритети у роботі в Міністерстві Ви ставите на сьогоднішній день?

  Віктор Шеремета: Останні років 15 малий бізнес не отримував жодної державної допомоги. Зараз ми маємо розробити порядок щодо фінансування малих та середніх фермерів. Насамперед таку допомогу мають отримувати фермерські господарства, що мають земельні наділи до 100 га. Треба враховувати, що основна маса фермерів сьогодні займається рослинницькою продукцією. Ті ж, хто займається тваринництвом, як правило, мають також невелику кількість землі. Але , насамперед, ми хочемо допомогти тим фермерам, які тільки стартують і в яких площа  земель становить до 20 га.

  ІА AgroNews.ua: А Ви будете розрізняти сільськогосподарське виробництво та агробізнес?

  Віктор Шеремета: Говорити про агробізнес на таких малих площах землі не доречно.

  ІА AgroNews.ua: На початку грудня в країні відбулося Аграрне віче. Серед основних причин цього заходу стала відміна відшкодування ПДВ при експорті олійних культур. Як Ви ставитеся до цього?

  Віктор Шеремета: Відміна відшкодування ПДВ при експорті олійних культур звісно вплине на закупівельні ціни, і в підсумку, постраждають виробники. На Громадській раді в Мінагрополітики ми обговорювали це питання. Пригадайте кінець літа 2016-го року. Перед збиранням соняшнику ціна була на нього майже 12 тис. грн. /т. Коли ж фермери почали займатися збутом врожаю, то ціна впала до 8 тис. грн. І фермери вимушені були продавати врожай за цією ціною. Але це не нормально. І в таких випадках ми готові відстоювати інтереси малих та середніх виробників для того, щоб відмінили експортне мито на соняшник. Вже досить багато років у нас намагаються створити адекватне ціноутворення і ми зіткаємося з проблемою, що сільгоспвиробнику краще подзвонити знайомому трейдеру оскільки той бере його продукцію та продати її, аніж пропонувати свою ціну та торгуватися. І виявляється, що наші люди не готові до ринкового формування ціни.

  Не треба також забувати, що Україна на сьогодні є одним з найбільших виробників агропродукції в світі. Тому є Чикагська, Будапештська, Паризька агробіржі…

  ІА AgroNews.ua: Як Ви ставитися до того, що експерти говорять про необхідність поліпшення роботи з фермерами на місцях?

  Віктор Шеремета: Можна погодитися з такою думкою. Нещодавно до нас в Міністерство прийшов лист від людини, яка вже зробила запити в Верховну Раду, в Кабмін, до Президента. Згідно законодавства їй всі надали відповідь. І в нас цілий департамент, можна сказати, працював на одну людину щоб надати їй відповідь. В тому листі, до речі, йшла мова про те, що ця людина десь почула про те, що ЄС виділив Україні 850 млн. євро на розвиток особистих фермерських господарств. І ми маємо пояснити у своїй відповіді, що таких грошей в Україну не надходило. Адже це майже 30 млрд. грн., а реальність, нажаль, така, що в нас на дотації сільгоспвиробникам країни виділяється близько 6 млрд. грн. на рік.  Такі питання потрібно людям роз’яснювати на місцях.

  ІА AgroNews.ua: Як Вам вдається співпрацювати з профільними асоціаціями фермерів? Чи є порозуміння?

  Віктор Шеремета: Таке порозуміння є. Можливо не таке, як би нам хотілося, адже є працівники які працюють ще за старими відпрацьованими схемами. Їх можна зрозуміти обєктивно : колись державна допомога йшла 2-5 людям і вони працювали з ними. Сьогодні у нас 50 тис. фермерів. І треба робити ту саму роботу. Але, в будь-якому разі, ми готові відстоювати інтереси малих та середніх виробників.

  Катерина Звєрєва, ІА AgroNews.ua

   

   

  Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
  Поширити: