Відгодівля та переробка ВРХ: Як заробити у найбільшій вільній ніші українського агробізнесу? Компанія UKRAVIT постійно рухається вперед, створюючи нові інноваційні продукти Контроль шкідників за європейськими стандартами: Pest-control  Виробник насіння майбутнього збільшує інвестиції в Україну уже сьогодні  Страхування має бути необхідною умовою при розвитку бізнесу кожного садівника  Олександр Марюхніч: “Якщо прагнеш змін – почни з себе”   Ринок зерна України: від експорту сировини до готової продукції     Як захистити врожай ріпаку озимого? Поради спеціаліста   VELES AGRO – український бренд європейської якості підкорює «Битву Агротитанів»     VELES AGRO ТЕХНІКА, ЩО ЛАМАЄ СТЕРЕОТИПИСубсидування - найбільш поширений шлях підтримки державою агрострахування в світіІсторія агроуспіху: DuPont PioneerЗахистити зібраний врожай від гризунів допоможуть ефективні родентициди від Групи компаній UKRAVITАнна Бабіч: Аби вижити в умовах непередбачуваного ринку, агрокомпаніям варто зрозуміти "силу багатьох"Компанія МАЇС презентувала оновлену лінійку гібридів кукурудзи під час семінару на ЧеркащиніАграрію важливо раціонально використовувати пестициди та агрохімікати для збереження власного врожаюПерепади температури негативно вплинули на майбутню врожайність пізніх ярих культурЗворотній зв’язок із фермером: Група компаній UKRAVIT взяла активну участь у Днях поля по всій території України

 

Ринок індексного страхування в Україні: що має знати фермер

04 липня 2017
Переглядів:
5957
AN_127.jpg

Індексне страхування набуває все більшої популярності в світі. Даний вид послуг поширений практично в усіх видах страхування, в тому числі і в сфері сільського господарства. Плюси індексу очевидні: простота, дешевизна і швидке отримання виплати. Це прозорий і зрозумілий метод страхування, який гідно оцінили вже навіть в Африці та Індії.  АgroNews.ua разом з експертами страхового ринку вирішили розібратися чому ж в Україні фермери все ще залишаються малоінформованими про індексне страхування, в чому його основні переваги та що б мало дати стимул для його розвитку в країні.

 Про вигоду індексного страхування

«Для початку потрібно сказати, що на сьогоднішній день не тільки фермери, а й самі страхові компанії в Україні не готові масово страхувати сільське господарство за індексом. Давайте спробуємо розібратися в індексах і причинах їх відсутності в Україні. Індекс - це певний критерій, за яким визначається страхова виплата і її обсяг. Індекси в сільському господарстві можуть бути абсолютно різними: індекс погоди, індекс врожайності, індекс вегетації та ін.»  - зазначає експерт страхового ринку, заступник гендиректора компанії «АГРОРИСК» Ольга Притула.

Прикладом погодного індексу може бути індекс опадів або середньодобових температур. Скажімо якщо 5 днів поспіль спостерігають середньодобову температуру вище + 30 ° С, то на 6-й день запускається механізм підрахунку виплати. Фермер отримує відшкодування за кожний наступний день спеки, поки температура не стабілізується на рівні комфортної для застрахованої сільгоспкультури. По суті, страхується настання певних погодних явищ, і як тільки вони наступають - фермер отримує виплату. При цьому завдання розробників таких індексів максимально наблизити два факти: зниження врожайності сільгоспкультури і ті погодні явища, які беруться в основу індексу. Іншими словами, страхувати те, що реально знижує врожайність, а не веселку в небі.

Крім того на українському ринку існує і страхування за індексом врожайності і страхові компанії вже пропонували аграріям такий вид послуг. Відзначимо, що в цьому випадку виплата проводиться виходячи із середньої врожайності по всьому району, не залежно від отриманого врожаю у застрахованого фермера. Такий вид страхування виправдовує витрати фермера тільки в катастрофічних випадках (епіфітотія, посуха, тайфун). Однак в реаліях України таких катастроф не так вже й багато, тому цей індекс не часто купують страхувальники.

Інші індекси можуть враховувати випаровування рослин (виміряні супутниками), вегетацію на певній території (добре підходить для пасовищ), вологість ґрунту, яка визначається за допомогою приладів і моделювання даних із супутників.

Індекс забезпечує реальний страховий захист фермера

Слід також сказати, що індекс може враховувати і компонувати в собі кілька параметрів одночасно, так званих, тригерів. Скажімо, не тільки кількість опадів, але і їх інтенсивність, температуру повітря, і при цьому враховувати вплив цих подій в різні фази вегетації культури по-різному. Наприклад, нестача вологи в період наливу зерна буде більш згубною для майбутнього врожаю, ніж в інші періоди, тому індекс може передбачати виплату через брак вологи в цей період більше.

Ідеальний індекс - той, який враховує в собі ті явища, які дійсно впливають на зниження врожайності, і при цьому відшкодовує реальні збитки фермера. Індекс не є лотереєю для збагачення фермера, а повинен забезпечити реальний страховий захист. Також він повинен до певної міри бути вигідним для страхових компаній: не розоряти їх акціонерний капітал, а бути продуманим джерелом доходу.

Саме ці та інші принципи роботи з індексом були обговорені на семінарі «Стратегічні рішення для індексного страхування в сільському господарстві», організатором якого виступила Міжнародна Фінансова Корпорація. Три дня Шадрек Мапфумо, старший фахівець фінансового сектора і автор книги про розробку індексів, ділився своїм досвідом роботи з учасниками сільгоспстрахування  в Україні.

«Три дні виявилося зовсім не багато, щоб розібратися в темі індексів! Можна ще не одну трійку днів витратити на це, але старт започатковано непоганий. Організаторам величезне спасибі за шикарну підготовку і вкладення в страховий ринок сільського господарства в Україні»,- коментує семінар експерт ринку агрострахування Анна Копачевська, заступник гендиректора компанії «АГРОРИСК».

Субсидування державою могло б дати хороший стимул розвитку індексного страхування

Основною проблемою розвитку індексного страхування в Україні, на думку начальника Департаменту корпоративного страхування АСК "ІНГО Україна» Сергія Кривошеєва, є відсутність законодавчої бази, що регулює даний вид послуг.

«У страхових компаній можуть виникнути питання щодо обґрунтування даних виплат, тому що держава бореться з відходом від податків за допомогою страхування і висуває певні вимоги до якості і кількості документів, що підтверджують збиток», - вважає Сергій Кривошеєв.

На думку учасників семінару «Оцифровка даних в сільському господарстві», що пройшов 29 червня поточного року, найбільшим стимулом для розвитку індексного сільгоспстрахування, та й страхування в цілому стало б субсидування страхових послуг для малого та середнього бізнесу в Україні.

Україна - одна з небагатьох країн у світі, де сільське господарство не отримує субсидій на страхові послуги. У той же час, в багатьох країнах це питання розглядають в руслі державної безпеки і запобігання фінансовій кризі і голоду в країні.

Залишається сподіватися, що незабаром ситуація зміниться, і питання індексного страхування в сільському господарстві буде розглянуто з належною увагою, і владою, і фермерами.

В цілому ж в Україні успішно діє ринок традиційного страхування в сільському господарстві.

Відзначимо, врегулювання страхових подій зараз вимагає обов'язкового виїзду аварійного комісара на поля, але з фахівцями компанії "АГРОРИСК" - це не стане проблемою, а навпаки - запорукою відшкодування фермеру реальних збитків по застрахованих подіях.

Не за горами збирання врожаю, в ході якого можливі будь-які примхи природи - і град, і затяжні зливи, і інші перешкоджаючи моменти. Саме тому про страхування свого врожаю слід подумати вже сьогодні. Адже агрострахування - це своєрідна «подушка безпеки» фермера, що забезпечує йому міцний сон незалежно від природних явищ.

 

 

04 липня 2017 14:59
переглядів:
5957
Додати коментар
Содержание этого поля является приватным и не предназначено к показу.

Анонси

 ОСТАННІ КОМЕНТАРІ