Аграрію важливо раціонально використовувати пестициди та агрохімікати для збереження власного врожаюПерепади температури негативно вплинули на майбутню врожайність пізніх ярих культурЗворотній зв’язок із фермером: Група компаній UKRAVIT взяла активну участь у Днях поля по всій території УкраїниРинок м'яса в першому півріччі продемонстрував зростанняЯк обрати оптимальний протруйник?ТОП-7 фактів про сільське господарство ШвейцаріїКомпанія DuPont Pioneer Україна представила результати агрономічних дослідів кукурудзиСтрахування озимих культур від осінньої посухи – додаткова гарантія стабільностіІталія на смак: ТОП-6 найкращих фермерських ринківПравда про садівництво: як створити прибутковий бізнес?Без агрострахування неможливо отримати доступ до кредитування Як найкраще підготувати землю до весняної посівної Угорський досвід для українського АПК ДПЗКУ вже заготовила 2,5 млн тонн збіжжя з початку 2016/2017 МР Генетика як рушій прогресу Як обрати надійного страхового партнера 

Деофшоризація по-українськи: що необхідно знати про зміни в оподаткуванні

AgroNews07061701.jpg

Що необхідно знати кожному керівнику бізнесу про правила міжнародного оподаткування? Чим відрізняється світова практика ведення оподаткування від української? А також про основні зміни в оподаткуванні читайте в інтерв’ю  ІА AgroNews.ua з Юлією Апанасенко, радником з економічних питань, експертом з міжнародного оподаткування.

AgroNews.ua: Що повинен знати керівник підприємства про правила оподаткування?

Юлія Апанасенко: Основні зміни в оподаткуванні викликані впровадженням в життя плану BEPS (Base erosion and profit shifting) країнами великої 20-ки і організацією ОЕСР. BEPS побудований на трьох ключових принципах: обґрунтованість, субстанція, прозорість, також до цих принципів додаються міжфункціональні області роботи. Весь план BEPS об'єднує в собі 15 дій з боку держави, які спрямовані на запобігання вимивання оподатковуваної бази і перекладу доходів в низькоподаткові юрисдикції. Основне завдання BEPS - видалити кондуїтні компанії, тобто спеціально створені компанії для використання податкових пільг в країнах свого резидентства, що не мають реальної діяльності. Наприклад, холдинги для розподілу дивідендів і т.п.

AgroNews.ua: З чим пов’язана ідея запровадження нової моделі системи оподаткування?

Юлія Апанасенко: Процес глобалізації економіки призвів до виникнення податкової конкуренції між країнами. Для того, щоб виключити податкову конкуренцію в ЄС, Європарламент вирішив рухатися шляхом гармонізації оподаткування та встановити одну і ту ж ставку податку на прибуток у всіх країнах ЄС, яка буде в діапазоні 19-22%. Але, держави, що не входять до складу ЄС без зайвих проблем можуть утримувати ставку нижче, ніж 19%, що деякі і роблять, або ж і, взагалі, не мати податку на прибуток. Таким чином, виникає спокуса перемістити прибуток в іншу юрисдикцію. BEPS - це дії, які спрямовані на запобігання виведення прибутку за межі країни. Та й питання гармонізації оподаткування в даний момент сумнівне, як і майбутнє ЄС. Не виключено, що через кілька декад, ми знову повернемося до податкової конкуренції між країнами, де держави будуть серйозно боротися за залучення капіталів в свою економіку.

AgroNews.ua: Чи є BEPS обов’язковим для всіх країн Європи?

Юлія Апанасенко: Як не парадоксально, але BEPS - це документ з методичними рекомендаціями, який носить рекомендаційний характер і не є обов'язковим до виконання. Окремі держави можуть прийняти дані методичні рекомендації до відома, а деякі - ні. Європа досить оперативно, для своїх звичайних темпів, почала перебудовувати систему оподаткування, фіскальний тиск з боку державних органів піднімається, а разом з цим, динамічно змінюється реальність і зовнішнє середовище бізнесу. Це змінило весь ландшафт оподаткування в Європі. Це не могло не вплинути на країни пост радянського простору і під впливам всесвітнього співтовариства, пострадянські країни заговорили про деофшоризацію. Деофшоризація в цих країнах - це свого роду місцевий «BEPS» адаптований під реалії нашого бізнесу і політичної ситуації.

AgroNews.ua: Що таке деофшоризація по-українськи? Як би Ви її охарактеризували?

Юлія Апанасенко: У нас в країні на ситуацію накладає відбиток економічна та соціальна криза. Деофшоризація, свого роду, - це гасло того, що всі прибутки і капітали повинні перебувати в країнах, де їх будуть обкладати податками. Зараз бізнесу потрібно відходити від офшорних юрисдикцій. Європа активно з цим бореться. Для компаній сьогодні великий ризик використовувати офшорні структури в діяльності. Головне, що постраждає репутація, яку повернути потім буде дуже складно. У будь-якому випадку, міжнародні правила фіксальної гри змінюються, потрібно змінювати підходи, стратегії та структури. Головне – зробити це своєчасно та грамотно.AgroNews.ua: Що означають для бізнес-середовища такі нововведення?

Юлія Апанасенко: В першу чергу, це означає, що потрібно змінювати існуючу модель роботи з зарубіжною частиною бізнесу на більш прозору, підвищувати ефективність управлінського обліку на щоденній основі і, навіть, платити податки. По-друге, залучати персонал і фахівців, які будуть займатися всіма поточними завданнями і будуть готові до незапланованих і несподіваних змін в законодавстві. Повне управління компанією «здалеку» має потроху залишатися в минулому.

«Якщо раніше можна було купити офшорну компанію за 500 євро, не робити аудит і працювати багато років, то наразі ці часи залишилися у минулому»

AgroNews.ua: Як повинен побудувати свою базу оподаткування в сучасних реаліях підприємець, який хоче експортувати свою продукцію в ЄС?

Юлія Апанасенко: Не платити податки не можна, а ось оптимізувати їх - це нормальна світова практика для корпорацій. Структуризацію потрібно робити через європейські компанії. Потрібно, в першу чергу, грамотно структурувати свої фінансові потоки, залишати відсоток прибутку, платити з нього податки, а решту частини оптимізувати відповідно до потреб бізнесу. Є абсолютно легальні податкові пільги, якими можна користуватися. Наприклад, торгівля в рамках ЄС не обкладається ПДВ. Це вже велика економія в разі торгівлі з іншими європейськими компаніями. Також дозволяється списання коштів на сплату позик. Взагалі, у світлі прийняття в силу BEPS виграють, в першу чергу, саме торгові компанії. Наявність торгової діяльності у них на обличчя, торгові операції здійснюються регулярно, діяльність, як правило завжди доказова. Створюючи зарубіжну інфраструктуру для своєї компанії, топ-менеджмент повинен приділяти значну увагу тому, як вона функціонуватиме, хто і яким чином в резидентській країні контролюватиме управлінську діяльність, бухгалтерський облік і щоденне виконання рутинних завдань. Необхідно вчасно реагувати на вимоги до ведення бізнесу, відповідати на запити державних органів, які починають надходити з постійною регулярністю. Безумовно, кваліфіковані фахівці тут грають ключову роль і про це не варто забувати. Завжди потрібно адекватно оцінювати поєднання ціни та якості, а також, брати до уваги, що залучаючи якісні професійні послуги, ціна буде відповідна. Безкоштовно - лише сир в мишоловці.

На сьогоднішній день країни намагаються зробити несплату податків настільки дорогою, що простіше заплатити, ніж уникнути оподаткування. Якщо раніше можна було купити офшорну компанію за 500 євро, не робити аудит і працювати багато років, то зараз ці часи залишилися у минулому. У банку потрібно доводити та пояснювати отримання коштів і фінансові потоки. Простіше піти в нормальну білу юрисдикцію, зробити оптимізацію і не боятися перевірок. Якщо ви працюєте з європейськими компаніями і продаєте їм продукцію, вони не можуть працювати з офшорними компаніями, так як банк просто не дозволить перерахувати гроші.


AgroNews.ua: Чим відрізняється світова практика ведення оподаткування від української?

Юлія Апанасенко: Світові компанії мають в штаті податкового консультанта, а іноді, навіть і цілий департамент, який займається плануванням сплати податків і є відповідальним за комунікації з державною податковою службою. В будь-якій компанії світового масштабу такий департамент є в корпоративній структурі. Є фахівець, який займається виключно питаннями ПДВ, оподаткуванням фізичних осіб, податком на роялті. Вони будують схеми, за якими компанії оптимізують свої податкові витрати. В інших країнах настільки дана професія розвинена, і кожен експерт спеціалізується в своїй сфері. В Україні ж усі питання з оподаткування вирішує одна особа - головний бухгалтер.

 

Катерина Звєрєва, ІА AgroNews.ua

 

остані коментарі

Анонси