Європейський досвід: сільське господарство по-баварськи  Скасування відшкодування ПДВ при експорті олійних: аргументи прибічників Від сировинної України до інноваційної  Чи будемо з врожаєм: як затяжна зима вплинула на посівну 2018  Чорніше чорного: найдорожча курка несе чорні яйця  Європейський досвід: сільське господарство по-баварськи  Монополія на ринку азотних добрив призводить до значних втрат аграріїв Вільна ніша – як заробити на вирощуванні ожини   Українські аграрії використовуватимуть передові технології захисту рослин  7 лайфхаків, як вберегтися від аграрного рейдерства  Чи бути українському равлику в шоколаді? Добре там, де нас немає, або історія успіху оливкового бізнесу Чи не ворог держава українському фермерові?  Відгодівля та переробка ВРХ: Як заробити у найбільшій вільній ніші українського агробізнесу? Компанія UKRAVIT постійно рухається вперед, створюючи нові інноваційні продукти Контроль шкідників за європейськими стандартами: Pest-control  Виробник насіння майбутнього збільшує інвестиції в Україну уже сьогодні  Страхування має бути необхідною умовою при розвитку бізнесу кожного садівника  Олександр Марюхніч: “Якщо прагнеш змін – почни з себе”   Ринок зерна України: від експорту сировини до готової продукції     Як захистити врожай ріпаку озимого? Поради спеціаліста   VELES AGRO – український бренд європейської якості підкорює «Битву Агротитанів»     VELES AGRO ТЕХНІКА, ЩО ЛАМАЄ СТЕРЕОТИПИСубсидування - найбільш поширений шлях підтримки державою агрострахування в світіІсторія агроуспіху: DuPont PioneerЗахистити зібраний врожай від гризунів допоможуть ефективні родентициди від Групи компаній UKRAVITАнна Бабіч: Аби вижити в умовах непередбачуваного ринку, агрокомпаніям варто зрозуміти "силу багатьох"Компанія МАЇС презентувала оновлену лінійку гібридів кукурудзи під час семінару на ЧеркащиніАграрію важливо раціонально використовувати пестициди та агрохімікати для збереження власного врожаюПерепади температури негативно вплинули на майбутню врожайність пізніх ярих культурЗворотній зв’язок із фермером: Група компаній UKRAVIT взяла активну участь у Днях поля по всій території України

 

Топ-10 порад фермерам, які хочуть займатися садівництвом

14 листопада 2016
Переглядів:
23001
AgroNews141101.jpg

Якщо з двох гектарів можна зібрати 100 тонн яблук і швидко повернути витрачені на закладання саду кошти, то навіщо це робити на 10 гектарах з середньою урожайністю 10 тонн і більшими затратами?  Завдяки інтенсивному садівництву на невеликих площах у 2-10 га можна отримувати значну кількість плодів – в середньому 45 тонн яблук/груш з 1 га. Як почати займатися даним напрямком сільськогосподарської діяльності та що для цього знадобиться фермеру, Agronews розпитала власницю розсадника родини Лановенко, президента Академії Органічного Садівництва «Ekogarden» Валентину Лановенко.

За 2015 рік в Україні було вирощено 1,2-1,5 млн тонн яблук (за різними оцінками), груш – 186 тис тонн. Лише 5 тис тонн яблук було офіційно експортовано в минулому році. В той же час Україна імпортувала частину яблук, переважно з Польщі. При розрахунку що кожен українець щодня з’їсть одне яблуко, в Україні має вирощуватися близько 3 млн тонн щорічно. З грушою ситуація є дещо іншою: 75-80% груші були іноземного походження – в основному, з Голландії та Бельгії. І вартість цих «заморських фруктів», як правило, в 2-3 рази перевищує ціну вітчизняних. Відповідно і продуктів переробки груші в Україні не так багато, по причині недостатньої кількості сировини для їх виготовлення.

Читайте також: Як заробити на органіці? Лайфхаки від експерта

Отже, наявно видно великий потенціал у вирощуванні яблук та груш. Але як розпочати займатися інтенсивним садівництвом? Як вибрати садженці для саду? Як доглядати за деревами? Як зібрати максимальний врожай? Питань виникає безліч. Тому ми виділили 10 порад для фермерів, які допоможуть розпочати  займатися інтенсивним садівництвом.

1. Бізнес-план. Вартість закладки інтенсивних садів яблуні/груші коштує 15-20 тис $. Статті витрат: саджанці; системи опори та зрошення, інші матеріали; роботи по закладці саду; логістика та інші витрати.

2. Вибір ділянки та підготовка до закладки саду. Оскільки інтенсивний сад на карликових підщепах закладається на 20-30 років, вибір ділянки є дуже важливим. Експерти мають провести належний огляд земельної ділянки, зробити необхідні аналізи ґрунтів та води для вибору культур.

"Перед посадкою саду можна висіяти сидерати для отримання природнього удобрення. Один із найкращих – гірчиця, вона має хороші фітосанітарні властивості, допомагає боротися з бур’янами, має велику біомасу, яка буде перетворена на гумус", - радить Валентина Лановенко.

3. Вибір саджанців. Перший аспект – це вибір підщепи, адже саме підщепа визначає більшість параметрів наступного саду: урожайність, вступ у плодоношення, висоту дерев, відстань між саджанцями та ін. Для яблуні – найбільш розповсюджені підщепи М 9, М 26 та ММ 106:
•    М 9 – карликова підщепа, потребує опорної системи та зрошення. Всі сорти, при дотримуванні вимог вирощування саджанців, починають давати урожай з 2-річного віку, з 5-го року вегетації саду вступають у повне плодоношення. Загущеність саджанців на 1 га – 3500-5600 шт (залежно від схеми посадки та сортів), середня урожайність – 45-60 тонн. Висота дерев – близько 3 м. Підщепа сумісна з усіма сортами.
•    М 26 – напівкарликова підщепа, потребує опори. Наявність краплинного зрошення збільшує урожайність на 30%, тому на цьому краще не економити. Висота дерев – близько 3,5 м.
•    ММ 106 – середньоросла підщепа. Саджанці вступають у плодоношення на 4-5 рік вегетації саду. Опорна система не обов’язкова, але в багатьох садах на цій підщепі її встановлюють, оскільки це мінімізує ризики пошкодження гілок та самих дерев від впливу різних природних чинників. Краплинне зрошення збільшує урожайність на 25-30%, тому його також варто враховувати. Висота дерев – 4-4,5 м.

Для груші найбільш розповсюджена карликова морозостійка підщепа Айва S-1. Середня урожайність на рівні 45 тонн/1 га, для сорту Конференція – 60-65 тонн/ 1 га. Висота дерев – близько 3 м.

"Саджанці забезпечують 80% комерційного успіху проекту. Від умов вирощування садивного матеріалу залежить продуктивність майбутнього саду", - зазначає експерт. 

4. Особливості закладки. Закладка плодового саду яблуні/груші може здійснюватися восени або навесні. Рекомендовано покласти в лунку: цеоліт (природній мінерал – утримувач вологи) та біогумус – органічне добриво. "На ринку достатньо товарів-аналогів синтетичного походження, але краще використовувати природні матеріали. Корені саджанців перед посадкою можна обприскати розчином з препаратами на основі бактерій Pseudomonas aurefaciens, це дасть змогу мобілізувати фізіологічну активність рослин, краще прижитися та захистить їх від хвороб",  - говорить Валентина Лановенко.

5. Технологічні операції по догляду, запилення саду. Основні технологічні операції в догляді за садом: формування крони/обрізка, утримання прикореневої зони та міжряддя, система захисту від шкідників та хвороб, система живлення, прорідження зав’язі.

"Запилення саду є важливою складовою його утримання, адже від цього залежить майбутній урожай. Бджоли є основними запилювачами, але при низьких температурах вони не літають і можуть постраждати при використанні в саду хімічних засобів захисту. Джмелі запилюють сад при низьких температурах. Як варіант можна розглядати і осмій, які самі поселяються в садах, якщо для них створені відповідні умови", - радить Валентина Лановенко.

6. Утримання міжрядь. Утримання міжрядь під паром доцільне лише в перший рік закладки, коли землю готують до залуження. "Для садів існують спеціальні суміші трав, які є низькорослими та повільно ростуть. Також як варіант використання міжрядь, зокрема для органічних садів, може бути вирощування лікарських трав в частині міжрядь", - зауважує експерт.

7. Урожайність саду. Якщо розглядати закладку саду на карликових підщепах, які вступають в плодоношення з 2-3-річного віку саджанців, повна урожайність плодового саду яблуні/груші – від 40 до 60 тонн (залежно від обраних сортів).

"Саме важливе в догляді за інтенсивним садом – знайти рівновагу між вегетаційними та продуктивними процесами: полив та живлення мають бути розраховані відносно аналізу землі та того урожаю, що ми плануємо отримати. Операція прорідження зав’язі має застосовуватись для регуляції урожаю та отримання товарних плодів. Види прорідження зав’язі – механічний, хімічний, ручний, комбінований", - пояснює Валентина Лановенко.

8. Трудові ресурси. "Інтенсивний сад – вид діяльності, який не потребує значних трудових ресурсів. При належному технічному забезпеченні, для обслуговування 5 га саду потрібно 2-3 людини, для операцій обрізки та збору урожаю залучають додаткових працівників", - говорить експерт.

9.  Збір та зберігання продукції. Збір яблук та груш бажано проводити в спеціальних рукавичках, щоб на плодах не залишалися сліди вм’ятин від пальців. В сховища на зберігання має закладатись лише товарна продукція без пошкоджень. Найякісніше плоди зберігаються в сховищах з РГС (регульоване газове середовище).

10. Система збуту продукції. Переробка. Продукція може реалізовуватись в свіжому вигляді та/або продукти переробки. Зокрема, для садів, які мають велику площу, доцільно розглядати варіанти переробки яблук/груш: соки, сушка, концентрати, дитяче харчування, джеми та ін.


"При всій різноманітності соків, які представлені в Україні, якісних соків прямого віджиму не так багато. Сушка плодів не потребує значних капітальних вкладень, попит на таку продукцію, особливо органічну, дуже великий як в Україні, так і за кордоном. В Європі формується тренд так званих «снекових перекусів», тобто зростає попит на сушені фрукти та овочі. Органічна плодова продукція – свіжа чи перероблена, як правило, в 1,5-2 рази перевищує вартість традиційної", - зазначає Валентина Лановенко. 

Читайте також: Мінеральні добрива: пошук альтернативи    

"Дефіцит груші на ринку України – близько 75%, доцільно продавати її в свіжому вигляді. Закупівельна вартість груш в кінці вересня поточного року була на рівні 20 грн/кг (мережа «Мегамаркет), на весні очікується зростання до 35-40 грн/кг. Для порівняння: вартість закупки голландських груш у вересні – 40-50 грн/кг. Підрахуємо середній дохід з 1 га груші: 45 тонн*20 грн = 900 тис. грн", - констатує експерт.

14 листопада 2016 11:46
переглядів:
23001

Валентина, дякую за чудові поради, ще шукаю поради про горіхові сади)

17.11.2016 11:11
Додати коментар
Содержание этого поля является приватным и не предназначено к показу.

Анонси

 ОСТАННІ КОМЕНТАРІ