Агрострахування: що стримує ринок з мільярдним потенціалом?

17 жовтня 2016
Переглядів:
80079
AN_20.jpg

Сільське господарство розвивається прискореними темпами, а обсяги застрахованої продукції не збільшуються. Чому? Немає сумніву, що сільгоспвиробники потребують надійного страхового захисту своєї продукції і зацікавлені у здешевленні її вартості. Разом з тим, вони мають невисокий рівень довіри до страховиків. Чи став ринок агрострахування більш привабливим за останні роки? Як працюють перестраховики в Україні і світі? І в яких країнах агрострахування розвивається найбільше? Детальніше про це нам розказав доктор Еріх Кастен, світовий експерт з управління ризиками с/г виробництва, який нещодавно відвідав Київ.

Для довідки: Доктор Еріх Кастен більше 30 років на світовому ринку управління ризиками сільськогосподарського виробництва, страхування і перестрахування, працював віце-президентом з ризиків с/г виробництва в компаніях Munich Re, R & V Insurance, Winterthur Insurance Group і Partner Re, ведучий акціонер ТОВ «Агроризик».

З одного боку, самі виробники, особливо дрібні, не хочуть страхуватися, з іншого - є певна недовіра до місцевих страхових компаній, які б реально могли брати на себе ризики по не врожайності, хворобам та іншому. Звернутися до страхового брокера, який представляє перестраховика зі світовим ім’ям, для багатьох підприємців є найбільш раціональним вибором.

Agronews: Які найбільші складнощі у роботі перестраховиків на ринку агро в Україні та світі?

Еріх Кастен: Це запитання на мільйон доларів! Адже на нього може бути багато відповідей. Певні пов’язані з технічними, деякі з політичними моментами, а також категорією довіри. Основна проблема лежить у площині достовірної інформації, статистики, адже сільське господарство піддається впливу природи.

Прозорі статистичні данні найцінніші. Якщо у тебе нема достовірної статистики щодо збитків або втрат у сільському господарстві, то це проблема. У сільському господарстві є два основні види ризиків. Перший, це кількісний ризик, то що називається агрострахуванням від посухи, хвороб, не врожаю. Другий - ціновий ризик.

Зацікавленість місцевих страхових компаній у сільському господарстві з року в рік була відносно низькою. Більшість компаній хотіли б бути залучені, але не зробили необхідних інвестицій для того, щоб галузь дійсно розвивалася на професійному рівні. Саме тому прямий страховий сектор не настільки розвинутий у напрямку сільського господарства ніж сектор перестрахових послуг, де страхові виплати гарантовані.

«Перестрахові компанії  у разі збитків заплатять фермеру, а з прямими страховими компаніями можуть бути певні складнощі»

Читайте також: Готуй сани влітку, або як мінімізувати ризики від втрати посівів озимих

Agronews: В Україні фермери не дуже довіряють страховим компаніям. Яка ситуація в інших країнах?

Еріх Кастен: І не тільки в Україні не довіряють, така ситуація актуальна і для інших країн. Ми знову повернулися до питання довіри та прозорості у наданні страхових послуг. Аграрії, якщо говорити відверто, у цьому праві. Перестрахові компанії  у разі збитків заплатять фермеру, а з прямими страховими компаніями можуть бути певні складнощі. І якщо у фермера вже був негативний досвід щодо цього, то він неохоче буде страхувати свої врожаї. З іншого боку, існує проблема того, що і самі аграрії не завжди чесні зі страховиками. Незважаючи на згадування негативних моментів, потенціал аграрного сектору в Україні величезний. Хоча лише невеликий процент фермерів  (лише 3%)  страхує свої врожаї.

«Розвиток ринку агрострахування у Китаї підтримується урядом, в цілому 50 %  виплат по страхових преміях мають субсидійну підтримку держави»

Agronews: Чи стає ринок агрострахування все ж більш привабливим за останні роки? Прокоментуйте, будь ласка, ситуацію у світі та в Україні.

Еріх Кастен: У світі - однозначно так. Найбільше ринок агрострахування розвивається у Китаї. За останні 5-8 років у цій країні ринок агрострахування  зсунувся з нульової позначки  і сьогодні за масштабами  має друге місце у світі після  США. Це визначається 8 мільярдами доларів зібраних страхових премій. Однозначно, що до цього залучені крупні перестрахові компанії, такі як Swiss Re, Hannover Re та інші перестрахові партнери. Розвиток ринку агрострахування у Китаї підтримується урядом, в цілому 50 %  виплат по страхових преміях мають субсидійну підтримку держави. Взагалі для багатьох країн світу стандартною є державна підтримка ринку агрострахування. До таких країн належать США, Канада, країни ЄС. Наприклад, Турція також має великий сільгосппотенціал.

Читайте також: Вітчизняних аграріїв необхідно привчати до агрострахування

У будь-якій галузі кожен, хто робить інвестицію захищає її.  Хоча в агрострахуванні багато людей все ще сподіваються на щасливу ймовірність. Однозначно агрострахування потрібно. Ти маєш зробити інвестицію, якщо ти збираєшся виробляти,  адже ти можеш все зробити правильно, але у силу погодних умов врожай може загинути, і тоді все втрачено. І фермер каже: «не повезло!», беручи всі ризики на самого себе.

Для довідки: Ще у 2009 році був підписаний договір між регіональним урядом Пекіна і міжнародною страховою компанією Swiss Re про надання страхового покриття катастрофічних ризиків для програми агрострахування, що фінансується регіональним урядом столиці Китаю. Підписання цієї угоди було підтримано і Комісією з регулювання ринку страхових послуг Китаю (CIRC), оскільки досягнуті угоди відкривають шлях для практичної реалізації політики страхування аграрних ризиків в країні. Подібне інноваційне партнерство між державним і приватним сектором сприяє стійкому розвитку агрострахування, що стимулює зростання продуктивності в сільському господарстві Китаю на тлі глобальної проблеми продовольчої безпеки. Слід зазначити, що програма агрострахування з державною підтримкою була офіційно розпочата в регіоні Пекіна в травні 2007 року, коли з метою стимулювання аграріїв до придбання високоякісних матеріалів (насіння, добрива тощо) була впроваджена система субсидування страхових премій.

«Бізнес не побудувати лише на державних обіцянках»

Agronews: Успіх Китаю в агрострахуванні заснований на правильній стратегії субсидування. А що можна сказати про Україну? На одному з семінарів, присвячених питанням агрострахування, радник міністра АПК Владислава Рутицька (екс-заступник міністра АПК) говорила про державно-приватну підтримку агрострахування в Україні. На Вашу думку, чи зможе Україна перейняти китайський досвід? Це запрацює в Україні?

Еріх Кастен: Усюди говорять про державно-приватне партнерство. Якщо це працює – це прекрасно, тому що краще підтримувати  сільське господарство з погляду ризик-менеджменту. Ризик-менеджмент в агрострахуванні дає можливість знизити ціну на сільгосппродукцію на внутрішньому ринку. Ось приклад. У Африці бавовнова продукція мала велике виробництво, але вся промисловість була зруйнована. Чому? Тому що у США була велика субсидійована підтримка галузі виробництва бавовни, яка там коштувала дешевше. Тому фермери Африки не могли конкурувати на світовому ринку. З одного боку, це дуже добре, якщо галузь агрострахування має державну підтримку, але треба розуміти, що бізнес не побудувати лише на державних обіцянках. Це небезпечно, адже уряд може змінюватися, можуть змінюватися й правила гри, і якщо ти робиш бізнес, то хочеться мати можливості займатися своєю справою постійно, а не від виборів до виборів, коли одні політики говорять, що підтримують, а інші кажуть, що ні. Приватний капітал іде туди, де йому комфортно, а комфортно йому там, де є зрозумілий і прозорий механізм страхування ризиків.

 Катерина Звєрева, AgroNews.ua

17 жовтня 2016 09:14
переглядів:
80079

остані коментарі

Анонси