Підприємці скаржаться на корупцію на рівні нижчої ланки чиновників, – Президент ICC

11.04.2016 11:19
 • Чи доцільно зараз вкладати гроші в аграрну сферу? Які компанії останнім часом заходили на український ринок? Чи важко об’єднати малих фермерів і чим невноволені українські підприємці? В інтерв’ю Agronews з Володимиром Щелкуновим, Президентом ICCUkraine(«Український Національний Комітет Міжнародної Торгової Палати»), Головою Громадської ради при МЗС України

  Український національний комітет Міжнародної Торгової Палати (ICC Ukraine) – перший національний комітет на території країн СНД у 1998 році отримав офіційні повноваження і сьогодні об’єднує національні підприємства та компанії нерезиденти, які представляють великий та середній бізнес.

  «Маючи партнерів у 97 країнах світу, ми можемо вирішувати питання виходу українських товарів на світові ринки»

  AgroNews: На сьогоднішній день ICC реалізує в Україні ряд інвестпроектів. Хотілося б дізнатися, чи є серед них проекти в сфері АПК та наскільки взагалі в нинішніх непростих економічних умовах Ви вважаєте доцільним вкладати гроші в аграрну сферу?

  Володимир Щелкунов: Саме зараз для нас пріоритетний напрямок – сфера АПК, тому що країни Перської затоки (Саудівська Аравія, ОАЕ, Бахрейн, Катар) розглядають Україну і більшу частину своїх інвестицій в нашу країну саме в агропромисловий комплекс. Тобто, перша серія їх інвестпроектів – це спільне інвестування в майбутній врожаї для поставки цієї продукції в інші країни. Друге – вони зараз зацікавлені в придбанні контрольного пакету акцій спеціалізованих агропромислових компаній, які «живі». І у нас є конкретні проекти з українськими компаніями. І третій напрямок, в реалізації якого вони зацікавлені, це системна поставка групи товарів з України на постійній основі. Аж до роботи з державними резервами цих країн. Ось три напрямки, які ми  розробляємо в аграрному секторі з конкретними компаніями. Зараз ми працюємо з 5-ма великими українськими агрокомпаніями. В даному випадку, всі вони підписали договір з ICC про відпрацювання питань інвестування. І поки ми успішно рухаємося до досягнень позитивних моментів.

  Ми реально розуміємо, що потенціал нашого агропромислового комплексу великий.І, якщо правильно вибудувати систему сертифікації, можна досягти багато чого. Ми допомагаємо нашим підприємцям в питаннях сертифікації. Маючи партнерів в 97 країнах світу, ми можемо вирішувати питання виходу українських товарів на світові ринки.

  «Агрокомплексу буде цікава співпраця з нами, коли ми будемо з ним працювати системно, методично, а головне, що в результаті цього буде якийсь позитивний фінансовий результат для них»

  AgroNews: А на яких умовах Ви здійснюєте таку допомогу?

  Володимир Щелкунов: По-перше, компанія повинна бути членом ICC, якщо постає питання про супроводження нами конкретного проекту компанії, то на умовах консалтингу. Компанії, які мають статус учасника ICC, укладають договір про консалтинг, все будується на договірних, реальних відносинах. Ми зараз активно працюємо з низкою юридичних компаній, таких як «OMP», Alexandrov & Partners, а також іншими, які спеціалізуються на співпраці з агробізнесом. Вони мають досвід супроводу у напрямках сільгоспбізнесу, ми з ними спільно проводимо ряд заходів. Так, нещодавно провели семінар «Право на агробізнес». Зараз проводиться ряд семінарів, які присвячені роботі агробізнесу, його виходу на зовнішні ринки, укрупненню, злиттю агрокомпаній. Ми розуміємо, що агрокомплексу буде цікава співпраця з нами, коли ми будемо з ним працювати системно, методично, а головне, що в результаті цього буде якийсь позитивний фінансовий результат для них.

  «Китайські компанії зацікавлені в агроринку України і вони зараз активно відпрацьовують питання системної роботи»

  AgroNews: Українські фермери все частіше цікавляться експортом української продукції в країни Африки. Також їх приваблюють такі ринки збуту як Китай і Індія. Скажіть, які китайські та індійські компанії останнім часом заходили на український ринок?

  Володимир Щелкунов: Останнім часом заходили індійські компанії в напрямках: фармацевтика, організація спільних підприємств для постачання українських та індійських ліків, а також в такі напрямки як сервіс і IT. Сказати, що індійські компанії хотіли б активно увійти в агропромисловий комплекс України, поки що не можна.

  У китайських компаній є стратегія входження в український аграрний ринок аж до питань створення спільних підприємств, яким надано право на оренду землі на 49 років. Китайські компанії зацікавлені в агроринку і вони зараз активно відпрацьовують питання системної роботи.

  «Ми зараз відпрацьовуємо питання створення системної підтримки малих і середніх фермерів у плані об’єднання їх в структури, які були б цікаві за обсягами серйозним споживачам зовнішніх ринків»

  AgroNews: Один з сегментів агробізнесу, який динамічно розвивається сьогодні – це мале і середнє фермерство. Однак, люди, які вирішили працювати на власній землі часто стикаються з нестачею матеріальних і технічних ресурсів, вимагаючи підтримки як з боку держави, так і міжнародних неурядових організацій. Що можете запропонувати їм Ви?

  Володимир Щелкунов: Що стосується малих і середніх фермерів, то ми зараз відпрацьовуємо питання створення системної підтримки в плані об’єднання їх в структури, які були б цікаві за обсягами серйозним споживачам зовнішніх ринків. Тобто ми розуміємо, що якийсь млин з 10 тоннами зерна не зовсім цікавий сам по собі, тому у нас зараз є ціла структура, яка займається відпрацюванням їх можливого об’єднання. І не на фінансовій основі, а на кількісному і якісному сегменті для організації об’ємних поставок на базі цих малих і середніх фермерських господарств – для того, щоб їм було цікаво працювати як в ціновому сегменті, так і мати добре налагоджені ринки збуту. Однак для цього необхідно створити відповідні пули, які б займалися різними напрямками в АПК: м’ясом, молоком, зерном і т.д. Тобто ми відпрацьовуємо побудову системи сприяння фермерам в даному питанні.

  «Якщо фермери виходять на інший рівень господарювання, де існуючі ринки збуту їм не дозволяють зайняти конкуренти, то вони вже зацікавлені в об’єднанні з конкурентами для створення більш широкого сегмента ринку збуту»

  AgroNews: Існує думка, що малі та середні фермери не схильні до кооперації. Чи так це, на Ваш погляд, і чому їх складно об’єднати?

  Володимир Щелкунов: Вони не схильні до кооперації тоді, коли у них є постійний ринок збуту. Якщо фермери виходять на інший рівень господарювання, де існуючі ринки збуту їм не дозволяють зайняти конкуренти, то вони вже зацікавлені в об’єднанні з конкурентами для створення більш широкого сегмента ринку збуту. Тобто це неправильне розуміння, що вони не хочуть об’єднуватися. Вони не хочуть, коли у них немає проблем. Але коли виникають проблеми вони починають кооперуватися, тому що вони бачать, що їм нікуди дівати продукцію або ж потрібно знижувати ціну на продукцію до нерентабельного рівня. Треба створювати пули для того, щоб фермери знали, що вони виростили зерно, відвезли зернотрейдеру, а він вже формує пул для продажу. І такий стан справ буде вигідним фермеру. Так як він буде розуміти, що його продукція постійно збувається.

  «Існує корупція на рівні районів і міст. На рівні середньої та нижчої ланки чиновників вони думають, що їх відповідальність за свої дії не торкнеться. Але торкнеться, насправді, вже дуже скоро»

  AgroNews: ICCпрацює в постійному контакті з представниками вітчизняних бізнес-кіл,  як Ви оцінюєте нинішній інвестиційний клімат в країні? На що скаржаться Вам українські підприємці? Що змінилося за останній час і що ще належить зробити для приходу в країну інвестицій?

  Володимир Щелкунов: Перше, на що скаржаться – це корупційна складова на рівні середньої та нижчої ланки чиновників. На рівні вищого чиновницького апарату мені не відомі випадки, щоб хтось займався здирством з бізнесменів. Це все починається з рівня середнього і нижче середнього. Тобто, існує корупція на рівні районів і міст. Далі корупційна складова вже майже не працює, тому що жорстко поставлено питання боротьби з корупцією і питання прозорості проходження тендерів, просування якихось інвестиційних проектів, що вищі чиновники вже не можуть тут зловживати. Що ж стосується нижчої ланки, то вони думають, що їх відповідальність за свої дії не торкнеться. Але торкнеться, насправді, вже дуже скоро.

  «Крім корупційної складової йде ще і постійна зміна правил гри. У нас немає сталої законодавчої практики, яка дала б можливість бізнесменам, які приходять з інвестиціями, планувати своє майбутнє»

  AgroNews: Але підприємці все одно незадоволені …

  Володимир Щелкунов: Так, адже крім корупційної складової йде ще і постійна зміна правил гри – через кожні 3-5 місяців людям кажуть, що сьогодні вже не можна робити так, як ви робили вчора. У нас немає сталої законодавчої практики, яка дала б можливість бізнесменам, які приходять з інвестиціями, планувати своє майбутнє. Ситуаційні правила змінюються настільки швидко, що іноземний бізнес не розуміє як це можна так робити і вкладати якісь інвестиції, якщо люди не можуть прогнозувати що буде через пару років з їх бізнесом, побудованим в Україні.

  «Nordic Business Day 2016 повинен, головним чином, зробити свій внесок у побудову відносин між потенційними діловими партнерами України і скандинавських країн»

  AgroNews: 21-22 квітня посольства Норвегії, Швеції, Данії та Фінляндії в партнерстві з ICC Ukraine організовують NORDIC BUSINESS DAY 2016 Одесі. У чому мета цієї події?

  Володимир Щелкунов: Це багатогалузевий форум за участю скандинавських країн. Одним з його головних напрямків буде інвестування в агропромисловий комплекс України. Nordic Business Day 2016 стимулювати збільшення комерційної співпраці між компаніями скандинавських країн та українськими компаніями, а саме торгівлю (експорт / імпорт) та інвестиції. Скандинавско-Український бізнес форум 2016 повинен, головним чином, зробити свій внесок у побудову відносин, а також організацію розвитку контактів, обмін інформацією та досвідом між учасниками, підтримку, встановлення і розвиток ділових відносин між потенційними діловими партнерами України і скандинавських країн. Спікери форуму представлять свої погляди і дослідження, що стосуються інвестиційного клімату і реформ, а також історії успіху і можливостей в Україні. Скандинавські компанії представлять свою продукцію і рішення у 4-х напрямках. Це енергетика і навколишнє середовище, сільське господарство, інформаційні технології та інновації.

   

                                                                                                   Катерина Звєрєва, AgroNews.ua

  Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
  Поширити: